-A A +A

Bangladeş Heyeti Ziyareti...

Bangladeş Arazi Bakanlığı Müsteşarı  Md. ABDUL  JALİL ve İstanbul Baş Konsolosu Dr.Mohammmad Monirul ISLAM başkanlığında, Müsteşar Yrd. Md. Fazlul KABIR, Müsteşar Yard. Md. Ashraful ISLAM, Müsteşar Md. Tajul Islam CHOWDHURY, Uzman Mühendis Eng. Md. Moazzem BHUİYAN, Müsteşar Yrd. Dr. Wali ULLAH, Md. Ridvanul KARİM, Md. Moniruzz BAKAUL, Pradip KUMARDAS, Muavin Konsolos Md. Mahabubur RAHMAN, Bangladeş Konsolosluğu Protokol Müdürü Alp MCKINLEY’den oluşan  13 kişilik Bangladeş heyeti 03.04.2018 tarihinde saat 15.00 da Bölge Müdürlüğümüzü ziyaret etmiştir.

Müsteşar ve Arazi Bakanlığı ile Planlama Bakanlığından oluşan heyeti; Sn Bölge Müdürümüz Sedat CÖMERTOĞLU ‘ndan  Genel Müdürlüğümüzün faaliyetleri hakkında bilgi almış ve  istişarede bulunmuşlardır.

Özellikle Bangladeş kadastro ve tapu sisteminin ayrı bakanlıklar tarafından yürütülüyor  olması, 1913 yılında İngilizler tarafından yapılmış olan kadastronun modern teknolojiden uzak oluşu ve ihtiyaçları karşılayamaması, GNSS altyapısını oluşturan Bangladeş’in modern uydu ölçme sistemleri ile elde ettiği verilerin eski kadastro paftalarıyla uyumsuzluklara yol açtığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün  sayısal kadastroda ve yenileme çalışmalarında rol model olabileceği, bu hususta işbirliklerinin kurulması gerektiği konuları ile,ikili ilişkilerin ve danışmanlık gerektiren ve yapılabilecekler hususunda birlikte çalışılması gerektiği görüşülmüştür. İhtiyaç halinde ülkelerimiz arası münasebetler bağlamında Bölge Müdürümüz Sedat CÖMERTOĞLU tarafından Sn. Genel Müdürümüz M. Zeki ADLI ve Genel Müdür Yardımcılarımız ile görüşüp gerekli irtibatın kurulacağını belirtmişlerdir.

Ayrıca mültecilerin kamp alanları konusunda ülkemizde bu konuya nasıl çözüm bulunduğu, yabancıların gayrimenkul edinimi, emlak vergisi politikası, 3 boyutlu kadastro gibi konularda görüş alış verişi yapılmıştır.

İkili ilişkilerin ve Bangladeş kadastrosunun ihtiyaçlarının tespiti için Kurumumuzdan ekipler davet edilmiş iyi dilekler iletilmiştir. Karşılıklı ülkeleri anımsatan tarihi motif içerikli tablo, plaket vs. takdimleri ve ikramların ardından misafirlerin uğurlanması ile saat 16.45 te ziyaret sona ermiştir.