171. Kuruluş Yıldönümü Programı

Genel Müdürümüz Mehmet Zeki ADLI, Seydişehir’de düzenlenen ‘Mahmut Esad Efendi’yi Anma ve 171. Kuruluş Yıldönümü’ programına katıldı.
Konya’nın Seydişehir ilçesinde gerçekleştirilen ilk tören Kaymakamlık Binası önündeki Mahmut Esad Efendi büstünde yapılırken, Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun TÜFEKCİ, Genel Müdürümüz Mehmet Zeki ADLI, Seydişehir Kaymakamı Aydın ERDOĞAN ve Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet TUTAL tarafından büste çelenk konuldu.
Çelenk töreninin ardından Şaban Cengiz Kültür Merkezindeki programa geçildi. Kültür merkezindeki programın başlangıcında Konya Bölge Müdürlüğü personelimiz Mustafa ÇAKAR tarafından naht sanatı ile hazırlanan serginin  açılış kurdelesi kesildi. Kurdele kesiminin ardından Seydişehir Halk Eğitim Müdürlüğü, Halk Oyunları tarafından gösteri yapıldı.
Programda konuşan Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Bakan Yardımcısı Harun TÜFEKCİ,Mahmut Esad Efendi’nin Tapu kayıtlarından sorumlu Defteri Hakani Nazırlığı esnasında harita ve kadastronun oluşturulmasında ve Osmanlı Devleti’nin tapu ve kadastro mevzuatını yenileştirmek için altı kanunun çıkarılmasında öncülük ettiğini söyledi.
Mahmut Esad Efendi’nin pek çok alanda sayısız eser verdiğinin altını çizen Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun TÜFEKCİ, “Mahmut Esad Efendi şark ile garbın en iyi yönlerini şahsında birleştirmiş, avukatlık, hakimlik ve adalet bakanlığı yapmıştır. Meslektaş olmamız hasebiyle bu nadide şahsiyeti önemsiyor ve örnek alıyorum” diye konuştu.
Diğer taraftan Bakan Yardımcısı Harun TÜFEKCİ,  Orman ve Su işleri Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü olarak Seydişehir’de Orman kadastrosu yapılmamış mahallenin kalmadığının altını çizdi.
Genel Müdürümüz Mehmet Zeki ADLI ise, yapılan araştırmalarda, gelişmiş ülkelerde sanayileşmenin kırılma noktasının, taşınmaz malların, devletin güvencesi altında kayıt altına alınması ile başladığını söyledi.
Ülkemizde ilk defa kadastroya yönelik mevzuat çalışmasının teşkilatın kurucusu, Mahmut Esad Efendi tarafından çıkarıldığını vurgulayan Genel Müdürümüz, “Bu yasaya dayalı olarak da ilk defa ülkemizde Kadastro çalışmaları başlamış ve ilk uygulama da Çumra tarafında yapılmıştır. Ancak ne yazık ki araya giren Balkan Savaşları, 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı nedeniyle kadastro çalışmaları Cumhuriyet kuruluncaya kadar devam edememiştir. Cumhuriyetin kuruluşundan hemen sonra, 1924 yılında, Tapu Umum Müdürlüğü kurulmuş, 1925 yılında da ardışık iki yasa yürürlüğe konmuştur. Bu  yasalar ile birlikte kadastro birimleri de eklenerek  kurum Tapu  ve Kadastro Genel Müdürlüğüne dönüştürülmüştür” diye konuştu.
Tapu ve Kadastro hizmetlerinin yaşayan bir canlı gibi sürekli değişim ve gelişim gösterdiğinin altını çizen Genel Müdürümüz Mehmet Zeki ADLI, “Şimdiye kadar iki boyutlu olarak taşınmazın şeklini görmek yeterli iken bugün artık taşınmazın bağımsız bölümlerinin  içine girerek onu sanal âlemde üç boyutlu görme ihtiyacı gündeme gelmeye başlamıştır. Artık tapu müdürlüklerine gitme yerine internet üzerinden her türlü tapu işlemini yapma dönemi başlamış ve başarı ile uygulamaya konulmuştur” dedi.
Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. Konya Bölge Müdürlüğü, Serbest Haritacılar ve LİHKAB arasında düzenlenen futbol turnuvasında şampiyon olan ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen kurumlararası masa tenisi turnuvasında 2. olan Konya Bölge Müdürlüğü takım oyuncularına kupalarını Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Bakan Yardımcısı Harun TÜFEKCİ ve Genel Müdürümüz Mehmet Zeki ADLI verdi.
Diğer taraftan Seydişehir’de ilköğretim ve liseler arası yapılan koşu, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere de ödülleri verildi.
Törenin ardından Mahmut Esad Efendi Bilim Kültür ve Sanat Kulübü tarafından düzenlenen ‘Anadolu Evliyaları’ temalı gösteri izleyicilerle buluştu.
Programa Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun TÜFEKCİ, Tapu ve Kadastro Genel Müdürümüz Mehmet Zeki ADLI, Genel Müdür Yardımcımız Adil Hakan AYBER, Strateji Geliştirme Daire Başkanımız Mehmet POSTACI, Seydişehir Kaymakamı Aydın ERDOĞAN, Bozkır Kaymakamı Emre ÖZTÜRK, Konya Tapu ve Kadastro V. Bölge Müdürü Kenan ÇİFTÇİ, kurum personelimiz, kaymakamlık ve belediye başkanlığı personeli ile vatandaşlar katıldı.

 

 

https://giris.tkgm.gov.tr/sites/default/files/faaliyetler-resim1/ayz_6750_1_copy.jpg