mlogo.png

-A A +A

23 Nisan 1920 Millet Egemenliğinde Resmiyetin Adıdır

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, 23 Nisan 1920’nin Türk milletinin egemenliğini resmen ilan ettiği tarih olduğunu kaydetti. 

 

Genel Müdür Adlı,  TBMM’nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

 

“Çanakkale’de göstermiş olduğumuz büyük başarılara rağmen Mondros Ateşkes Antlaşması ile işgal ve istilaya uğramaya başlayan vatan topraklarının kurtarılması için acilen bir şey yapılması gerektiğini fark eden ve bütün güçlüklere karşın, Milli Mücadeleyi başlatmak üzere 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Mustafa Kemal’in  kurtuluşun ancak milletçe birlik ve beraberlikle hareket edilmesi sonucu mümkün olduğu kanaatine varmış olmasının ve bunun gereğini yerine getirmesinin milletin makus talihini değiştirdiğine vurgu yapan Genel Müdür Adlı, yurdun bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığının tehlikede olduğunun ilk olarak Amasya Genelgesi’nde açıkça ifade edildiğini, Erzurum ve Sivas Kongrelerinde alınan kararlar ile milli meclisin derhal toplanarak çalışması gerektiği sonucuna varıldığını hatırlattı.

 

23 Nisan 1920’de Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi açıldı. Millet iradesini esas alan meclisin açılış günü ile birlikte Türk halkı da egemenliğini ilan etmiş oldu” diyen Genel Müdür Adlı, 23 Nisan’ın dünyada çocuklara da armağan edilen ve resmi olarak kutlanan ilk ve tek bayram olduğuna da dikkati çekti. 

 

Genel Müdür Adlı, “Türk milletinin gönlünde, bağımsızlığımızın sarsılmaz ifadesi olarak önemli yer tutan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, yurtdışı temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda ve okullarımızda çeşitli etkinliklerle kutlanarak milli birliğimizin kenetlenmesine katkı sağlamaktadır. Bu vesileyle geleceğimizin teminatı güzel çocuklarımızın ve aziz milletimizin Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını yürekten kutluyorum” ifadesiyle sözlerini sonlandırdı.