logo.png

5. GAYRİMENKUL FUARINA TKGM DAMGASI

5. Gayrimenkul Yatırımları Projeleri ve Finansmanı Fuarı, ATO Kongre Merkezi’nde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcımız Mehmet CEYLAN ile Genel Müdür Vekilimiz Gökhan KANAL’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Düzenlenen etkinlikte, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü de bir tanıtım standı açarak yer aldı.

Programın açılışında konuşan Bakan Yardımcımız Mehmet CEYLAN, son yıllarda ülkemizdeki gayrimenkul sisteminde yaşanan gelişmelere değinerek, bu gelişmelerin yurtiçi ve yurt dışı yatırımcılar açısından önemli olduğunu vurguladı.

İnşaat ve gayrimenkul sektörlerinde hızlı büyümeye bağlı sıkıntılar da yaşandığına dikkat çeken Bakan Yardımcımız , "Dünyada her ay 5 milyon kişi kırsaldan kente göç ediyor. Buna bağlı olarak hızlı ve denetimsiz kentleşme göze çarpıyor. Bunun yanı sıra ülkemizi deprem tehlikesi ile karşı karşıya olduğumuz gerçeğine hazırlamamız gerekiyor. Ülkemizde 7.5 milyon adet yapı stoku depreme karşı dönüştürülmeli. İnşallah 7.5 milyon hanenin dönüşümünü 15 yılda tamamlamayı hedefliyoruz. Kentsel dönüşüm için inşaat ve gayrimenkul sektörüne büyük işler düşüyor. İnşaat sektöründen beklentimiz doğaya ve yaşam düzenine saygılı, yeterli yeşil ve sosyal alanı bulunan çevresel ve ekonomik açıdan sürdürülebilir yaşam alanları oluşturmalarıdır" diye konuştu.

Gayrimenkul sistemi ile ilgili Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün çok önemli çalışmaları olduğunun altını çizen Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcımız Mehmet CEYLAN, “Genel Müdürlüğümüz, Bakanımızın da talimatıyla tapu tarihinde, tarihe geçecek çalışmalara imza atıyor. Tapu dairelerinde vatandaşın en kolay şekilde tapu işlemlerini yapabileceği e-tapu işlemlerine geçiyoruz.  Biz  buna slogan olarak ‘5 Dakikada Tapu’ diyoruz. Yıllardır ülkemize hizmet eden Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne yakışacak çalışmayı hizmete sunmanın gayreti içerisindeyiz, bu vesile ile Genel Müdürlüğümüzü ve değerli ekibini tebrik ediyorum” dedi.

Kentsel dönüşümün önünde duran en büyük engellerden birinin de finansal sorunlar olduğuna dikkat çeken Bakan Yardımcımız , "İhtiyaç duyulan finansal sorunu gidermek için Bakanlık olarak fon oluşturma gayreti içindeyiz. Vatandaşımıza faizsiz kredi sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

Programın ardından Genel Müdürümüz Gökhan KANAL ile birlikte Tapu ve Kadastro standını da ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcımız, stant görevlileri ve ziyaretçiler ile bir araya gelerek yapılan çalışmalar ve projeler ile ilgili bilgi aldı.

Programa  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Fatma VARANK’ın yanı sıra Tapu ve Kadastro Genel Müdürümüz Gökhan KANAL, Genel Müdür Yardımcısı Ömer Sinan BAYÇELEBİ,  Daire Başkanları, MÜSİAD Başkanı İlhan ERDAL, Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali TAYLAN, CNR Holding Genel Koordinatörü Cem ŞENEL ile bazı kurum ve kuruluşların üst düzey yöneticileri katıldı.