-A A +A

Anadolu Hamidiye Tabyası Tarih Müzesi /Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezinde "Kuyud-ı Kadime ve Kale-i Sultaniye" adlı sergi düzenlenmiştir.

        Kurumumuz ile Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı arasında imzalanan "Belge Paylaşımı Yapılması, Ortak Bilimsel Yayın ve Faaliyetlerin Sürdürülmesi" konulu İşbirliği Protokolü kapsamında Tarihi Alan Başkanlığınca 22 Temmuz - 4 Ağustos 2019 tarihleri arasında Anadolu Hamidiye Tabyası Tarih Müzesi /Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezinde  "Kuyud-ı Kadime ve Kale-i Sultaniye" adlı sergi düzenlenmiştir.

       Sergide Arşiv Dairesi Başkanlığımız arşivinde muhafaza edilen 16-19. Yüzyıllar arasında Çanakkale tarihini ortaya koyan belgeler ile bazı görsellerin tabloları sergilenmiş olup, 24.Temmuz2019 tarihinde yapılan açılış programında Arşiv Dairesi Başkanlığı Kuyud-ı Kadime ve İlmi Araştırmalar Birimi Sorumlusu Hakkı ŞAHİN, Tapu Kadastro Uzmanı Mehmet YILDIRIR,  Bilgisayar İşletmeni Sevil AKYEL tarafından Kuyud-ı Kadime Arşivi ve Kale-i Sultaniye, Tapu ve Kadastro Çanakkale Şehitleri konularında sunumlar yapılmıştır.

            Sergi ve panele Arşiv Dairesi Başkanımız Sn. Dr. Bekir Tarık YİĞİT, Bölge Müdürümüz Sn.  Sedat CÖMERTOĞLU, Tarihi Alan Başkanı Sn. İsmail KAŞDEMİR ve Başkan Yardımcısı Zülküf MEMİŞ, Eceabat Belediye Başkanı Saim ZİLELİ, İl Genel Meclis Başkanı Sadık GÖĞÜSGEREN, Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı adına Albay Edip AVCI, İl Kültür Müdürü Kemal DOKUZ, İlçe yöneticileri, akademisyenler ile Bölge Müdürlüğümüz Arşiv Hizmetleri Şube Müdürü Ziynet ÇETİN, Ayvacık Tapu Müdürü Hüseyin ERDOĞAN, Eceabat Tapu Müdürü Ender Ertaç AVŞAR ve Çanakkale Tapu Müdürü Muhammed AYTEKİN, Çanakkale Kadastro Müdürü Vedat ŞAHİNOĞLU ile kurum personelleri, öğrenciler ve vatandaşlar katılmıştır.