logo.png

ÇANAKKALE PROTOKOLÜ

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı arasında, Çanakkale ilinin tarihini aydınlatacak bilgi ve belgelerin paylaşımına  yönelik  İşbirliği Protokolü imzalandı.

TKGM ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı arasında imzalanan İşbirliği Protokolü ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arşivinde yer alan, Çanakkale İlinin tamamına ait orijinal bilgi ve belgelerin dijital ortama aktarılarak paylaşımı ve günümüz Türkçesine çevrilerek Çanakkale ile ilgili araştırma yapmak isteyen araştırmacıların hizmetine açılması planlanıyor.

Diğer taraftan elde edilen bilgi ve belgelerin taraflarca çıkarılacak yayınlarda kullanılması ve bu konudaki etkinliklerin birlikte yürütülmesi amaçlanıyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nde gerçekleştirilen imza töreninde, İşbirliği Protokolü,  Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü adına Genel Müdür Vekilimiz Gökhan KANAL ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail KAŞDEMİR tarafından imzalandı.

İmzaların atılmasının ardından Genel Müdürümüz Gökhan KANAL,  Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail KAŞDEMİR’e  Defter-i Evkaf-ı Liva-i Kuds-i Şerif replikası  hediye etti.

İmza töreninde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Arşiv Dairesi Başkanı Zeynel Abidin TÜRKOĞLU, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, Alan Yönetimi ve Tanıtım İşleri Grup Başkanı Zeynel BAYSEFEROĞULLARI, Restorasyon ve Yapım İşleri Grup Başkanı Gökhan GÜMÜŞDAĞ, Özel Kalem Müdürü Mustafa BEKTAŞ, Uzman Yunus ERDEM ve Adem KÖSE de hazır bulundu.