-A +A

Dikkat, Dolandırıcıları Engelledi-www.saraymedya.com

Sarayönü Tapu Müdürlüğü'nde dolandırıcılık yaparak başkasının taşınmasını satmaya çalışan şahıslar, daire personelinin dikkatli incelemesi sonucunda yakayı ele verdi.

Mersin'in Tarsus ilçesinden Sarayönü'ne gelen biri bayan üç kişi, milyonda bir ihtimalin gerçek olmasından kaynaklanan bir benzerlik sayesinde başkasına ait bir taşınmazı satmaya çalıştı. Şahıslar öncelikle belediyeden taşınmazın emlak beyan değerini almayı başardı. Şahıslardan Fatma B., Sarayönü Tapu Müdürlüğü'ne kayıtlı Ladik mahallesindeki taşınmazını satmak istediği gerekçesiyle tapu senedi çıkarttırmak istedi. Taşınmazın gerçek sahibiyle adı, soyadı, baba adı ve doğum tarihi bire bir aynı olan Fatma B.'nin talebi kabul edilerek işleme alındı. Tapu dairelerinde yeni uygulamaya geçen TAKBİS sisteminde şahsın TC kimlik numarası ile yapılan sorgulamada taşınmazın şahsın üzerinde olduğu görüldü. Ayrıca taşınmaz ile ilgili son işlemin 2002'de yapılmış olmasından dolayı tapu kütüğünde TC kimlik numarası olmaması ve anne adı kullanılmaması, durumun fark edilmesine engel oldu.

 Milyonda bir ihtimal

İşlemi takip eden daire personelinden Mevlüt Sadi Doğan, yaptığı detaylı incelemede, şahsın anne adının farklı olduğunu tespit edince harekete geçti. Yapılan araştırmada Fatma B.'nin taşınmazın gerçek sahibi olmadığı ortaya çıktı. Taşınmazın TAKBİS sisteminde şahsın üzerine geçmesinin ise tamamen şans eseri olduğu tespit edildi. Taşınmazın gerçek sahibinin evlenerek soyadını değiştirdiği, eski tapuların TAKBİS sistemine entegre edilmesi esnasında yapılan otomatik sorgulamada ise Türkiye genelinde doğum tarihi ve baba adı örtüşen tek Fatma B. olmasından dolayı sistemin otomatik olarak taşınmazı benzer kişinin üzerine kaydettiği tespit edildi. Bunun üzerine şahıslar emniyet ekipleri tarafından gözaltına alındı. Mahkemeye çıkarılan şahıslar denetimli serbestlikle bırakıldı.

 "Vatandaşlarımız anlayışlı olsun"

Sarayönü Tapu Müdürü Emin Karataş, art niyetli şahıslara seslenerek, "bu işi düşünenler varsa, düşünüldüğü gibi kolay değil. Detaylı bir inceleme ve araştırma yapıyoruz. İsim ve doğum tarihlerinde çıkan yanlışlıklar için gerekli kurumlarla yazışma yaparak bilgi topluyoruz" dedi.

Bu süreçten dolayı bazen işlemlerin uzayabildiğini belirten Karataş, "bu durum vatandaşlarımızın yakınmasına neden oluyor ama vatandaşlarımızın güvenliği için bu çok önemli. Bu olayda da görüldüğü gibi yüzeysel bir inceleme yapılsa adı soyadı tutan herkes istediğinin malını alıp satabilir. Bu noktada vatandaşlarımızdan daha anlayışlı olmalarını bekliyoruz. Her sene işlem yoğunluğumuz artıyor. Geçen senenin aynı dönemine göre işlem oranımız yüzde 30 arttı. Bu işlem yoğunluğunda hem hızlı hem de dikkatli şekilde çalışan personelime teşekkür ediyorum" dedi.