logo.png

DÜNYA’DA SES GETİRECEK KONGREYE ‘START’ VERİLDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet ÖZHASEKİ,  Genel Müdür Vekilimiz Gökhan KANAL ile birlikte 20-24 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan 2.Uluslararası Osmanlı Coğrafyası Arşiv Kongresi tanıtım toplantısında basın mensupları ile biraraya geldi.

Tapu ve Kadastro İstanbul 2.Bölge Müdürlüğü binasında Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof.Dr. Refik TURAN’ın da hazır bulunduğu basın toplantısında konuşan Bakanımız, 2.Uluslararası Osmanlı Coğrafyası Arşiv Kongresinin ana temasının “Tarihin yeniden yazımında arşivimiz” olduğunu belirterek, “Kongre çerçevesinde yapılacak değerlendirmelerde tartışılacak konuların başında Lozan, Ortadoğu, Zorunlu göçler ve geleceğin arşivcileri başlıklı konular var. 149 ayrı oturumun yapılacağı, konuların tartışılacağı ve sonunda bir İstanbul deklarasyonun yayınlanacağı bir kongre olacak” diye konuştu.

Kongrede en öne çıkacak konulardan bir tanesinin de Ermeni meselesi olduğunu belirten Bakanımız Mehmet ÖZHASEKİ, “Özellikle politik hedeflerle meşruiyet arayışındaki odaklar tarihi bir hesaplaşma sahnesine çevirmekten imtina etmemişlerdir. Bunu yaparken de arşivlere tarihe hakikatlere iftira edip, onu değiştirerek sözde bir soykırım meselesini durmadan gündeme getirmektedirler. Yurt dışında bazı ülkeler ve siyasi iradeler lobi faaliyetleri etkisiyle de Türkiye aleyhinde bir karar alıp, sözde bu ermeni soykırımını tanıyarak bizi de köşeye sıkıştırmak istemektedirler. Cumhurbaşkanımız, uluslararası camiaya birçok çağrı yaparak, “Gelin arşivlerimizi açalım. Ne varsa elimizde bilgi belge olarak ortaya dökelim. Sizde ne varsa getirin. Hepsini inceleyelim” dedi.  Ama bu çağrıya hiç kimseden ne yazık ki olumlu bir cevap alamadık. Çünkü onlar gerçeğin aydınlanmasını istemiyorlar. Bir algı oluşturdular ve bunu bizim aleyhimizde kullanmak için müthiş bir kampanyaya dönüştürdüler. Aslında bizim yapacağımız bu çalışmalar da bütün belgeler ve bilgiler doğrularla ortaya çıkacak ve atılan iftiralarda herhalde son bulacaktır” dedi.

"Tapu - Kadastro ve Harita Müzesi

Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet ÖZHASEKİ, Tapu ve Kadastro İstanbul 2. Bölge Müdürlüğü binasının müzeye dönüştürüleceğinin müjdesini de vererek, Osmanlı Devleti'nde araziyle ilgili işlemlerin yapıldığı ve işlemlere ait defter, bilgi, belgenin muhafaza edildiği binanın 2 bölümden oluştuğunu, o döneme has şartları taşıdığını anlattı.

Tapu ve Kadastro İstanbul 2. Bölge Müdürlüğünün tarihi bir bina olduğuna dikkati çeken Bakanımız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği kararla bundan sonra müze olarak hizmet vermesinin sevindirici olduğunu ifade ederek, "Burada vakıf belgeleri, planlar, haritalar, fotoğraflar, zengin bir arşiv yer alacak. 450-500 yıllık defterler var, tüm Osmanlı coğrafyasına ait. Onların hepsinin sergileneceği bir ortam olacak. Cumhuriyet dönemine doğru uzanan birçok belge ve arşiv yer alacak. Mesela Mustafa Kemal Atatürk'e ait Konya'daki 1928 tarihli bir tapu da burada yer alacak" ifadelerini kullandı.

Olası İstanbul depremine ilişkin açıklamalarda da bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet ÖZHASEKİ, “Fay hattının uzaması ve İstanbul açıklarına kadar gelip bir gaz sıkışmasıyla hepimizi tehdit etmesi söz konusu. Bir gerçekliği tespit edip bundan sonra neler yapabileceğimiz hususunu tartışabilmek adına ben bunları söylüyorum. Ufak tefek farklılıklarla birlikte 2030 yılına kadar İstanbul'da büyük bir deprem olacağı beklentisini bütün bilim adamları ifade ediyor. Ara ara bazı hocalarımız hayır bu 2040'ı, 2045 bulacak diyorlar. Allah'tan dileğimiz hiç olmasın ama eğer bir deprem geliyorsa ve bizim kapımızda bekliyorsa bir tehdit varsa bize düşen hazırlıklı olmak. İkincisi de bu deprem hususunda neredeyse bütün hocalarımızın ortak görüşü 7 ve üzerinde olacağı. Biz İstanbul olarak Türkiye olarak bu depreme hazır mıyız? Bize güveni var diyebilecek durumda mıyız? İşte bu konuyu araştırdığımız zaman doğrusu çok iç açıcı manzaralar karşımıza çıkmıyor” dedi.

2012 yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın talimatıyla birlikte kentsel dönüşüm yasasının hazırlandığını aktaran Bakanımız, “İnsanların bir evi var siz onu yıkacaksınız yeni bir ev yapacaksınız oraya taşıyacaksınız. Bütün bunların müthiş bir riski var. O yasa sonrasında İstanbul'da birçok yer değişmeye ve dönüşmeye başlar. Bu yasa çıktıktan sonra 5 yıl içinde 1 milyon 100 bin bağımsız birimi ilgilendirecek kararlar almışız. Ortaya çıkan aksaklıkları giderecek şekilde bir yasa hazırladık önümüzdeki günlerde Türkiye gündeminin önüne gelecek. Gelecek yasadaki ana mantığımız şu; bina bazlı dönüşümden ziyade alan bazlı dönüşüm esastır. Bölge bazlı dönüşüm esastır. Bütüncül bir anlayış içerisinde planlama yaparak o işin üzerine ısrarla gitmek esastır. Böyle yaptığımızda yepyeni şehirler ortaya çıkar. Bina bazlı dönüşümlerde ne yazık ki bunları söyleyemeyiz. Yerinde dönüşüm esastır. Eğer bir değişim dönüşüm depreme hazırlık yapacaksak yerinde yapmak doğru. Herkesi aynı mahallesinde hatta mümkünse aynı sokağında, aynı binasının bulunduğu yerde değiştirebilmek ve dönüştürebilmek esastır. Bu sağlayamadığımız yerlerde en yakın yerlerde en yakın mahallelerde güzel semtler oluşturarak insanlara bir alternatif olarak teklif etmek doğrudur. Bütün hesaplarımız yerinde dönüşüm üzerine kurguludur. Her evi yıkılan vatandaşı da mutlaka ev sahibi yapmaya çalışacağız. Depreme dayanıklı hiç bir binayı yıkmaktan bahsetmiyorum” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet ÖZHASEKİ, 1,4 milyon metrekarelik alandan oluşan ve üzerinde 7 bin 500 konut bulunan Fatih Sultan Mehmet Mahallesi'nin mülkiyetin bir kısmının İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde, bir kısmının da İTÜ'de olduğunu ancak bazı "mafyatik yapıların" burayı vatandaşlara parayla sattığını kaydederek, burada yerinde dönüşüm yapılacağını, vatandaşlara mahallelerinde ev verileceğini, yüksek katlı yapılar olmayacağını, mevzuata tam uyulacağını, 300 bin metrekarelik sit alanının tamamının korunacağını söyledi.

Diğer taraftan Fikirtepe'deki sorunlara da işaret eden Bakanımız, "Geldiğimiz noktada yüzde 100 arsalarda, parsellerde anlaşma sağlanan 34 ada oluştu. Toplamda 61 ada var. 17 adada yüzde 80-90'larda anlaşma sağlandı, geriye kalanı kanuni mevzuat gereği satın alıp onları da yakında tamamlayacaklar. Neredeyse tam 51 ada orada harekete geçiyor. Sadece yüzde 65'i sağlayamayan 10 ada var. Onlarla ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. " diye konuştu.

Basın toplantısının ardından Bölge Müdürlüğünde açılan sergiyi gezen Bakanımız, ardından basın mensuplarıyla birlikte Bölge Müdürlüğü binasında bulunan memurların piri olarak bilinen Server Efendi’nin kabrini ziyaret etti.

Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit DEMİRTAŞ, Fatih Belediye Başkanı Mustafa DEMİR, İstanbul Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinden Prof. Dr. Zekeriya KURŞUN, Ankara Üniversitesinden Prof. Dr. Fatih RUKANCI, Devlet Arşivleri Genel Müdür Yardımcıları Sebahattin BAYRAM ve Durali GÜRAĞAÇ, İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ferit YÜKSEL, TKGM Arşiv Dairesi Başkanı Zeynel Abidin TÜRKOĞLU, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Dr. Av. Veli BÖKE, İstanbul Valiliği Proje Koordinasyon Birimi Direktörü Kazım Gökhan ELGİN ile Bölge Müdürümüz Sedat CÖMERTOĞLU katıldı.