mlogo.png

-A A +A

Enkazdan Son Anda Kurtuldular

Çarşamba, 29 Ocak, 2020

Elazığ'da meydana gelen deprem sonrasında Elazığ Kadastro Müdürlüğü çalışanları tarafından kayma uyarısı yapılınca, AFAD ekipleri binadan hemen çıkarak olası bir felaketten kurtuldular. 

Tüm Türkiye'yi yasa boğan 6,8 şiddetindeki Elazığ depremi sonrası Elazığ Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğüne bağlı Elazığ Tapu ve Kadastro Müdürlükleri her türlü yardım için seferber oldu. 

Elazığ/Sürsürü mahallesinde bulunan Dilek apartmanında arama/kurtarma faaliyetleri esnasında kadastro müdürlüğü çalışanları tarafından kayma ihbarı yapılarak, enkaz alanından arama/kurtarma ekibi uzaklaştırılınca bir dakika içinde hasarlı bina çöktü. Bu ihbar sayesinde  onlarca AFAD personelinin hayatı kurtularak, büyük bir felaket önlenmiş oldu.

Elazığ Kadastro Müdürlüğü tarafından çökme ve yıkılma meydana gelen 3 yapı ile komşu binaların ve deprem sonucu oluşmuş mevcut enkazın artçı depremler ve arama kurtarma faaliyetleri sırasında oluşacak olası kayma, yıkılma eylemleri lazerli elektronik aletler ile takibi gerçekleştirilerek, AFAD ekiplerinin olası bir göçük riskine karşı güvenliği sağlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hasar tespiti yapılan taşınmazların ada/parsel numarasının tespiti işlemleri, belediyenin kent bilgi sistemi bulunmamasından dolayı kadastro personelince Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tutulmuş tutanaklar ile arazide ilgili yapı bulunarak, bunların ada/parsel numaraları tespit edilip tapu kaydı çıkarılarak valiliğe iletildi. 

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Adlı, bölgeyi ziyaret etti

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, Genel Müdür Yardımcısı Sinan Fidan, Tapu Dairesi Başkanı Hasan Çelik ve Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Nihat Erdoğan; Elazığ Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Mahir Tuncer ve Diyarbakır Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Murat Çalık'tan bilgi alarak deprem alanında incelemelerde bulundu.

Genel Müdür Adlı, depremin herkesi çok üzdüğünü söyleyerek, depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyorum dedi. 

Adlı, kamu kurumları ile koordinasyonun hızlı bir şekilde sağlanarak tüm yardımların yapılması hususunda Elazığ Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğüne gerekli talimatları verdiğini dile getirdi.

Genel Müdür Adlı'nın talimatları doğrultusunda, ağır hasar tespitli yapıların kayma, eğilme gibi bir durumunun olup olmadığının tespiti için sahada kadastro personeli tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gerekli ölçümleme desteği verildi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün yardımları bunlarla da sınırlı kalmadı. 

Elazığ Kadastro Müdürlüğü tarafından afet alanları, ağır hasarlı yapıların ve diğer hasarlı yapıların haritalandırma işlemleri için kriz merkezine harita mühendisliği desteği verildi.

Elazığ Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekiplerine araç desteği sağlanarak ekiplerin hızlı bir şekilde olay yerine ulaşması sağlandı.

Ayrıca deprem sahasında tapu kaydı çıkarılan taşınmaz malikleri listeleri sayesinde acil yardım desteği alacak vatandaşların tespiti de yapılabiliyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı ve beraberindeki Heyet, Elazığ Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü ile bağlı Elazığ ve Malatya Kadastro Müdürlükleri, Elazığ, Maden, Sivrice, Kale, Yeşilyurt, Battalgazi Tapu Müdürlükleri ve Malatya Hizmet Binası inşaatını gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.