mlogo.png

GENÇ BEYİNLERİ AĞIRLADIK

Cuma, 20 Aralık, 2019

Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Adil Hakan Ayber, "Emek yoğunluklu çalışmalardan, teknoloji ağırlıklı çalışmalara geçildi; artık hızlı düşünüp, doğru kararlar alma zamanı" dedi.

Hacettepe Üniversitesi Geomatik Mühendisliği Bölümü öğrencileri, Prof. Dr. Çetin Mekik, Öğretim Görevlisi Ali Osman Demirer ve Harita Teknikeri Kemalettin Öztaş eşliğinde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nü ziyaret etti.

Ziyaret kapsamında öncelikle Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanlığı'nı gezen öğrenciler, Şube Müdürü Mustafa Kemerci'den bilgi aldılar.

Program çerçevesinde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü konferans salonunda öğrencilerle bir araya gelen  Genel Müdür Yardımcısı Adil Hakan Ayber, Harita Mühendisliği Bölümünün sayısının arttığını, artış hızıyla orantılı olarak da yılda 1750 civarında harita mühendisinin mezun olduğunu, bununla birlikte arazi oranının aynı kaldığının altını çizdi.

Ayber, hızlı düşünüp doğru kararlar alan mühendislerin aradan sıyrılıp başarılı olacağını kaydetti.

Z kuşağının çok hızlı düşündüğünü belirten Ayber, karar verme aşamasında hızlı kararlar almanın zararları olabileceğine dikkati çekerek, hızlı düşünüp doğru karar almanın önemine vurgu yaptı.

Mühendislerin arazileri ölçmek, yönetmek, proje üretmek gibi zor işlerinin olduğuna değinen Ayber, bu işi yapabilmek için öncelikle mühendis gibi düşünüp, mühendis gibi hissetmek gerektiğini söyledi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün Kare kodu uygulamasından bahseden Genel Müdür Yardımcısı Ayber, tapuların üzerindeki kare kodunun akıllı telefonlara okutulduğu zaman  ilgili taşınmazın detaylarına ulaşılabildiğini söyledi.

Coğrafi bilgi sistemlerinin tabanının oluşmasında taşınmaz yönetiminin çok önemli olduğunu dile getiren Ayber, "Taşınmaz yönetimi iyi yapılmadığı takdirde taşınmazın üzerindeki binadan, binada yaşayan insanlardan, binanın yapım süreçlerinden haberiniz olmaz" dedi.

Mühendisler için araştırmanın önemine vurgu yapan Ayber, internet sayesinde bilgiye ulaşmanın kolay olduğunu, bununla birlikte bilgi kirliliği yaşandığını dile getirdi.

Genel Müdür Yardımcısı, bilgi denizindeki doğru kaynaklardan bilgi elde ederek, doğru sonuçlara ulaşan insanların başarılı olduğunu kaydetti.

Genel Müdür Yardımcısı Ayber, konuşmasının sonunda Hacettepe Üniversitesinde okumanın bir ayrıcalık olduğunu, Ankara gibi büyük şehirlerin ise insana üniversite haricinde ikinci bir diploma verdiğini söyledi.

Bu ikinci diplomanın hayat diploması olduğunu ifade eden Ayber, diplomanın iyi olabilmesi için sosyal olmak gerektiğini, sosyallik dozunun ise iyi ayarlanması gerektiğinin altını çizdi.

Kadastro Dairesi Başkanlığı Şube Müdürü Bülent Kılıç da öğrencilere Genel Müdürlüğün kadastro projeleri ile ilgili bir sunum yaptı.

Toplantı sonunda Genel Müdür Yardımcısı Adil Hakan Ayber, Prof. Dr. Çetin Mekik'e, hediye takdiminde bulundu.

Toplantıya, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Nihat Erdoğan da katıldı.

Ziyaret programı kapsamında Arşiv Dairesi Başkanlığı'na geçen öğrencilere, Başkanlıkta görevli Sevil Akyel tarafından Server Efendi Sergi Salonu gezdirildi.

Harita Dairesi Başkanlığı'nı da ziyaret eden  öğrencilere Şube Müdürü Bilal Erkek, harita üretimi ve projelerle ilgili bilgi verdi.