-A A +A

KİTAPLAR İNSANLIĞIN BİZE BIRAKTIĞI EN BÜYÜK MİRASTIR

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, Kütüphaneler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 

İnsanlara okuma alışkanlığını kazandırmak, kitap sevgisini artırmak ve kütüphanelerin gelişmesi için halkı bilinçlendirmek üzere, her yıl Mart ayının sonunda Kütüphaneler Haftasının kutlandığını kaydeden Adlı, kütüphanelerin, raflarındaki binlerce kitapla aslında insanlık tarihinin yine insanlığına bıraktığı en büyük miras olduğunu vurguladı. 

“Geçmiş ile günümüz arasında kurulan bilgi köprüsünün  temelleri kütüphanelerimizdir. Sahip olduğumuz bu bilinçle kütüphaneleri sadece içinde kitaplardan oluşan bir yığın olarak görmek değil, yaşayan kütüphanelere dönüştürmek zorunluluğumuz bulunmaktadır” diyen Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Adlı,  Dünya tarihi incelendiğinde, bilgiye önem veren, bilgiyi üreten ve kullanan toplumların her zaman ilerleme içinde oldukları, ekonomik, siyasal ve toplumsal yönden güçlendiklerinin görüldüğünü söyledi. 

Genel Müdür Adlı şu ifadeleri kullandı :”Ülkelerin kalkınması ve gelişiminin ancak eğitimli insan gücüyle mümkün olabildiği günümüzde de, en iyi kütüphanelerin dünyanın en gelişmiş ülkelerinde olmasının bir tesadüf olmadığı açıktır. Bu bağlamda, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmayı hedefleyen bizler de, kütüphaneciliğe daha fazla önem vermeli, kütüphanelerimizi kaynak açısından zenginleştirmeliyiz. Çocuklarımıza ve gençlerimize kitap sevgisini aşılamalı, onlara, kütüphanelerden yararlanma alışkanlığı kazandırmalıyız. Böylelikle, bir eğitim ve kültür kurumu olma özelliği taşıyan kütüphanelerimiz, bilgi ve kültürel mirasımızı gelecek kuşaklara aktararak, medeniyetimizin gelişimine katkı sağlayacaklardır. Bu vesileyle hayatını bilgiye adamış herkesin Kütüphaneler Haftasını tebrik ediyor, daha bilgili günlere ulaşmamıza vesile olmasını diliyorum.”