mlogo.png

KOSOVA HEYETİ ZİYARETİ

Çarşamba, 25 Aralık, 2019

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, "Türkiye olarak her zaman kardeş ülkemiz olan Kosova’nın yanındayız” dedi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arşivlerinde araştırma yapmak  üzere;  Kosova Priştine Bilimsel Belgeler Merkezi Başkanı Prof. Dr. Jusuf Osmani, Kosova Kamu Yönetimi Enstitüsü Genel Müdürü Refika Sülçevsi, Kosova Devlet Arşivleri Ajansı Kalkınma Politikaları Departmanı Müdürü Shpresa Mekaj ve Priştine Üniversitesi Felsefe Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İbrahim Berisha'dan oluşan  Kosova Heyeti, Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı’yı makamında ziyaret etti.

Genel Müdür Adlı, heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek tapu, kadastro ve arşiv konularında her zaman işbirliğine hazır olduklarını ve bu konuda iki ülke arasında mutabakat zaptı imzalanabileceğini ifade etti.

Türkiye ve Kosova'nın tarihten gelen bir bağı olduğuna dikkati çeken Adlı, biz kardeş ülke Kosova'nın daha da gelişmesi için her türlü yardıma hazırız dedi.

Heyet, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün sahip olduğu arşiv kayıtlarının, Kosova’nın yeniden yapılanma sürecinde kendileri için son derece önemli olduğunu dile getirerek, mesleki ve teknik anlamda da Türkiye'nin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini kaydetti.

Ziyaret sonunda heyetle karşılıklı hediye takdiminde bulunuldu.

Ziyarette, Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Sinan Fidan, Yabancı İşler Dairesi Başkanı Gökhan Çanakçı ve Arşiv Dairesi Başkanı Dr. Bekir Tarık Yiğit de hazır bulundu.

Kosova Heyeti ayrıca Arşiv Dairesi Başkanlığı'nı ziyaret ederek Arşiv Dairesi Başkanı Dr. Bekir Tarık Yiğit'ten bilgi alarak, Prof. Dr. Halil İnalcık Araştırmacı Salonunda Kosova'ya ait tahrir defterleri başta olmak üzere çeşitli belgeler üzerindeki çalışmalarına başladı.