mlogo.png

KURUM; "ÜLKE GENELİNDE 6.7 MİLYON KONUTU DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYORUZ”

Açılış ve programlara katılmak üzere Bolu’ya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ilk olarak Bolu Valiliğini ziyaret etti. Bakan Kurum valilik ziyaretinin ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kurum, Türkiye genelinde riskli ve kaçak binaların yıkımına ilişkin bir süreç başlattıklarını dile getirerek kentsel dönüşüm master planına ilişkin, "Bu master plan çerçevesinde 2019 yılından başlamak suretiyle önümüzdeki süreçte -ki yılda 300 bin konut dönüştürmeyi hedefliyoruz- bu riskli binaların olduğu alanlarda bunun yüzde 10-15'lik kısmını da kamu olarak, Bakanlık olarak biz TOKİ eliyle yapacağız. Bu dönüşümü tüm ülke genelinde 6,7 milyon konutu dönüştürmek suretiyle de önümüzdeki süreçte bitirmek istiyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi ruhuna uygun bir şekilde şehirlerin kalkınması ve yaşam kalitesini arttırmak amacıyla ziyaretler gerçekleştirdiklerini aktaran Kurum, "Çok yakın zamanda da projelere başlayarak, artık bu sistemin ruhuna uygun bir şekilde şehirdeki yaşam kalitesini, yeşil alan miktarını arttıracak kentsel dönüşümle ilgili problemli sorunlu mahallelerimizi ve semtlerimizi dönüştürecek uygulamaların kararı aldık." diye konuştu.

Bakan Kurum, Bolu'da atık su arıtma sisteminin şu an itibarıyla nüfusun yüzde 70'ine verildiğini dile getirerek, "Kalan yüzde 30 ile alakalı atık su arıtma hizmeti işi projesi ihalesi yapıldı. Bu ihale kapsamında bu bedel de yaklaşık 35 milyon lira. Bu işi bitirdiğimizde Bolumuzun yüzde 100'üne atık su artıma hizmeti inşallah en yakın zamanda veriyor olacağız. Hedefimiz, tüm Türkiye'de 2023 yılına kadar bütün nüfusumuza hizmet edecek atık su arıtma hizmetini vermek." ifadelerini kullandı.