​​



Osmanlı Tapu Kayıtlarını Görünce Memnun Oldu-www.gazetevatan.com.tr



Osmanlı Tapu Kayıtlarını Görünce Memnun Oldu-www.gazetevatan.com.tr


Ürdün Kralı Abdullah'ın kuzeni Prens Ali bin Nayif, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arşivini ziyaret ederek Ürdün'ün Osmanlı dönemine ait tapu kayıtlarını inceledi.

Prens Ali bin Nayif, Ürdün'ün Ankara Büyükelçisi Emced el-Adayleve ve  beraberindeki heyetle Tapu Arşiv Dairesi Başkanlığı'na geldi.

 Burada Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Kesimoğlu ve Arşiv  Dairesi Başkanı Zeynel Abidin Türkoğlu ile görüşen Prens Ali, daha sonra Halil  İnalcık Araştırma Salonu ve Defter Emini Server Efendi Sergi Salonu'nu gezerek  eserler hakkında bilgi aldı.

 Ürdün'ün Osmanlı dönemine ait tapu kayıt defterlerini tek tek  inceleyen Prens Ali, Türkoğlu'nun verdiği bilgilerin bir kısmını not defterine  kaydetti.

 Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Prens Ali, "Kayıtların  Türkiye'de olduğunu biliyorduk, gelip gördük ve çok memnun olduk." dedi. Prens  Ali, kitapların kopyalarının kendilerine verilmesi için gerekli görüşmeleri  yapacaklarını belirtti.

 Serginin hatıra defterine de düşüncelerini yazan Prens Ali, ardından  restorasyon salonunu gezdi.

Ziyaret sonunda Prens Ali'ye tablo hediye edildi ve Kral Abdullah'a  takdim etmesi için 95 vakıf kaydı, 49 özel mülk kaydı, Selahaddin Eyyubi, Hazreti  İbrahim ve Hazreti İsa adına kurulmuş vakıfların yer aldığı "Kudus Efkaf Defteri"  verildi.

 Arşiv Dairesi Başkanı Türkoğlu da yaptığı açıklamada, Prens'in  ziyaretinden duydukları memnuniyeti dile getirerek arşivde Ürdün'e ait 41 tapu  sicil kaydı defteri olduğunu söyledi.

 Bu kayıtların Aclun, Ma'an, Tafile ve Kerak illeri ile Salt ilçesine  ait olduğunu belirten Türkoğlu, arşivde bu yerlerin tımarlar kayıtlarının (hizmet  karşılığı verilen toprak) yer aldığı Mufassal Tahrir Defteri ve İcmal  defterlerinin de bulunduğunu kaydetti.