-A A +A

SEMPOZYUMA KATILIM

02-04 Mayıs 2019 tarihlerinde Hakkari ilinde Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı, Hakkari Valiliği ve Hakkari Üniversitesince müştereken düzenlenen “Cumhuriyet Devrinde Bir Serhat Vilayeti Hakkari Uluslararası Sempozyumu”na Daire Başkanımız Dr. Bekir Tarık YİĞİT, Başmüfettiş Zafer DEMİR, Müfettiş Mustafa PARLAK, Şube Müdürü Adnan TORUN, Hakkari Kadastro Müdürü V. Arafat ERTUNÇ, Hakkari Tapu Müdürü V. Cumhur ERTUNÇ ve Kuyud-ı Kadime Birim Sorumlusu Uzman Hakkı ŞAHİN katıldılar.

Sempozyumun açılış merasimi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Hakkari Garnizon Komutanı ve İl Emniyet Müdürü’nün de hazır bulunduğu açılışta ATAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali BEYHAN, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer PAKİŞ ve Hakkari Valisi Sayın İdris AKBIYIK birer konuşma yaptılar. Açılışın yapıldığı Hakkari Atatürk Kültür Merkezi’nde Reng-i Hakkari Sanat Topluluğunca düzenlenen folklör gösterileri ve müzik dinletileri beğeni ile izlendi.

Hakkari Üniversitesi Kültür Merkezi’nde üç ayrı salonda bildiriler sunuldu. Başkanlığımız Şube Müdürü Adnan TORUN ve Kuyud-ı Kadime Birim Sorumlusu Uzman Hakkı ŞAHİN’in hazırladığı “1861-1925 Dönemi Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Arşivindeki Hakkari Kayıtları” adlı kurumsal bildiri, Şube Müdürümüz Adnan TORUN tarafından sunuldu.