“Sıfır Atık” Projesine Genel Müdürlüğümüzde Dahil Oldu

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından başlatılan ‘Sıfır Atık’ Projesine Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğümüz de dahil oldu.

İsrafın önlenmesi, atığın azaltılması ve atıkların dönüştürülmesini kapsayan ve atık yönetim felsefesi olarak gerçekleştirilen proje kapsamında, sıfır atık yaklaşımının hayata geçirilmesi için ilk olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ana hizmet binasında çalışmalara başlanmıştı.

Bu kapsamda Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğümüzde de ‘sıfır atık’ projesi hayata geçti. Genel Müdürlük binasına konuşlandırılan atık dönüşüm üniteleri ile israfın önüne geçilmesi ve atıkların dönüştürülmesi hedefleniyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakılması hedefiyle uygulanan proje, 30 pilot şehirde uygulanıyor. Önümüzdeki süreçte farklı şehirlerde de gerçekleştirilecek uygulamanın başta kamu kurumları olmak üzere tüm Türkiye’ye yayılması amaçlanıyor.