logo.png

TABİATI KEŞFET YEŞİL ÇERÇEVE FOTOĞRAF YARIŞMASI

Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet ÖZHASEKİ ve Tapu ve Kadastro Genel Müdür Vekilimiz Gökhan KANAL,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Türkiye Çevre Koruma Vakfı tarafından düzenlenen ‘Tabiatı Keşfet Yeşil Çerçeve Fotoğraf Yarışması’ ödül törenine katıldı.

Törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet ÖZHASEKİ, tabiat dengesinin bozulmamasının önemine değinerek,  yapılan en ufak müdahalelerin bile faturasının sel, kuraklık gibi felaketlerle geri döneceğini dile getirdi.  Sanayi devriminin ardından tabiatın dengesinin bozulduğunu ve doğanın tahrip edildiğini aktaran Çevre ve Şehircilik Bakanımız, Bakanlık olarak çevreyi korurken, yatırımların yapılmasını da sürdüreceklerini ifade etti.

“Bal yaparken çiçeklere zarar vermeyen bal arısı”nın prensibiyle çalıştıklarını söyleyen Bakanımız, "Yatırım yapılacak alanlar belirlenir, o yatırımın nihayetinde dışarıya çıkaracağı, çevreyi kirletecek unsurları varsa bunların sıfıra düşürülmesi için ne tür tedbir varsa hepsi alınır ve yapılır. Böyle bir prensip içinde devam ediyoruz. Bakanlık olarak hem tabiatı, çevremizi korumaya çalışıyoruz, kirletenlere mani olmaya çalışıyoruz hem de bir taraftan yatırımların önünü açacak projelere de imza atmaya gayret ediyoruz" diye konuştu.

 İklim değişikliği nedeniyle son yıllarda ortaya ürkütücü rakamlar çıktığını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanımız, yeryüzü sıcaklığının artı 1 derece, denizlerdeki seviyenin 19 santimetre ve havadaki karbondioksit miktarının da yüzde 42 arttığını vurguladı. Bu konuda tüm dünyada çalışmalar olduğuna ve Türkiye'nin de bu konuda uluslararası anlaşmalara imza attığına işaret eden Bakanımız, son olarak Paris Anlaşması'nda taraf olduklarını hatırlattı. Anlaşma kapsamında Türkiye'nin Yeşil İklim Fonu ve diğer teşviklerden yararlanamadığını ifade ederek geçen ay Bonn'da yapılan toplantıda bu konuda düzenleme olmadığı takdirde Paris Anlaşması'nı Meclis'e getirmeyeceklerini dile getirdiğini anımsattı. Birçok ülkenin dünyayı kirlettiğine değinen Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet ÖZHASEKİ, "Türkiye'nin kirletme oranı da genel kabul 0,07. En az kirleten ülkeler arasında olmamıza rağmen birçok yatırımın önünü kesmemiz bekleniyor. Yeşil İklim Fonu'na para atmamız bekleniyor ve onlardan istifade edecek ülkeler sınıfına da alınmıyoruz. Böyle adalet olmaz, böyle bir anlaşma da olmaz. Biz buna imza attık ama Meclis'e getirip yürürlüğe de sokmayız. Haklı iddiamızı da her yerde dimdik durarak anlatmaya devam ederiz. Bunda da ısrarcıyız” ifadelerini kullandı.

Türkiye'de son 15 yılda çevre anlamında ciddi yatırımlar yapıldığını anımsatan Bakanımız, nüfusun yüzde 81'ine hitap eden oranda atık su arıtma tesisi yapıldığını anlattı.

Katı atıklarla ilgili nüfusun yüzde 65'ine yönelik düzenli katı atık arıtma tesisleri yapıldığını, gemi atıkları konusunda da sahillerde 269 yerde atık alım hizmeti verildiğini aktaran Çevre ve Şehircilik Bakanımız, 229 istasyonda şehirlerin hava kalitesinin kontrol edildiğini ve mavi bayraklı plaj konusunda da dünya ikincisi olunduğunu dile getirdi. Çevreyi bir emanet olarak gördüklerine vurgu yaparak bu konuda üzerlerine düşen ne varsa yapmaya çalıştıklarını, çevre bilincinin ilkokuldan başlatılarak öğretilmesi gerektiğini ifade etti. Bakanlık binası ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde başlayan Sıfır Atık projesine ilişkin hedeflerini anlatan Bakanımız, bu projeyi gelecek yıl Ankara'da, daha sonra da 81 ilde uygulamayı hedeflediklerini belirtti.

Konuşmaların ardından ödül törenine geçilirken, önce Mansiyon Ödülü kazanan projelere ödülleri verildi. Ardından Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet ÖZHASEKİ, Bahçeşehir Üniversitesi öğrencisi Utku CAN’a birincilik ödülünü verirken, Tapu ve Kadastro Genel Müdürümüz Gökhan KANAL ise Düzce Üniversitesi öğrencisi Mehmetcan DÜZGÜN’e ödülünü verdi. 

Ödül törenine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı üst düzey yöneticileri  ile personeli, Tapu ve Kadastro Genel Müdürümüz Gökhan KANAL, Genel Müdür Yardımcılarımızdan Bilal CURABAZ ve Daire Başkanlarımız katıldı.