mlogo.png

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Web Sayfası Güncellendi

Teknolojiyi yakından takip eden ve bilişim hizmetlerini vatandaşla buluşturmaya devam eden Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü web sayfası uygulamaları ve görünümlerinde bazı güncellemeler  ve değişiklikler yaptı. 

Genel Müdürlüğün web sayfasında Banner ( üst bant ) değişti, logo ile birlikte “172 Yaşında” ibaresi eklendi. Burada Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün  güncellenmiş yuvarlak logosu kullanıldı.  Üst bar çizgisinde renk geçişleri kurumsal renklerle gerçekleştirildi. 

Manşet slaytta fare ile üzerindeyken slaytın durması sağlandı. Manşet slayt butonları manşete göre ayarlandı ve ortalandı.  Slaytın sağ alt bölümüne arşiv ikonu eklendi. Ana sayfa butonlarının ( manşet slayt altındakiler) arka fon görseli değiştirildi.  Fare ile üzerine gelindiğinde animasyon eklenmiş oldu. 

Duyuruların fontları ayarlandı, duyuru takviminin sol tarafına border ( alt çizgi ) eklendi. Altı kısmına hızlı erişim bölümü eklendi,  konuya ilişkin alanlara ait açıklayıcı paragraf ve ikon eklendi, animasyonla açılması sağlandı. Başlıklara tıklandığında da ilgili sayfaya detay için gitmesi sağlanmış oldu. Hızlı erişim menüsü orta bölümüne bir alan oluşturuldu, e- dergi kapağı eklendi. Böylelikle e- dergiye ait özel ve sabit bir alan oluşturuldu. Hızlı menü alanının arka fonuna Ankara silüeti yerleştirildi. Birim haberleri bölümünün takvim alt çizgisi belirginleştirildi. 

TKGM verileri arka bölümüne Türkiye silüeti eklendi. Yazı renkleri ve tonları kurumsal renklere uygun olarak belirginleştirildi. Burada TKGM verilerinin sistemden (veri tabanından) web servisle çekilmesi sağlanmış oldu. Böylelikle verilerin dinamik olarak gösterilmesinin önü açıldı. 

Videoların arka bölümüne yeni bir görsel tasarım eklendi. Videolar üzerinde görünen oynatma tuşu ortalandı. 

Sayfanın en alt bölümünde yer alan footer bölümünde “Alo 181” ikonu “Cimer” ikonuyla aynı biçimde olacak şekilde yeniden tasarlandı. Footerdaki kısa yol linklerinin başlarına ikon eklendi.  Mevzuat Bilgi Sistemi Başlığı eklendi, diğer bölümler alt başlık olarak link şekilde düzenlendi.  Telefon, adres ve e posta adreslerinin başlarına ikonlar eklendi. 

Kurumsal menüsünde Üst Yönetim Sayfası yeniden şekillendirildi. Üst Yönetimin fotoğrafları kurumsal kimliğe uygun olarak yeniden tasarlandı. Ana menüye videolar bölümü eklendi. Videoların görsel tasarımı yeniden düzenlendi. Videolara tıklandığında pop up olarak adlandırılan hızlı olarak açılması sağlandı. İletişim bölümüne kep adreslerine ulaşım için link eklendi. 

Çalışan memnuniyeti anketi slayt olarak sayfanın sağ alt köşesinde kurum iç ağında görünecek şekilde tasarlandı. Projeler bölümüne 3 B Kent Modelleri sekmesi eklendi. 

Öte yandan Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, web sayfasındaki yeni düzenlemelerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  Adlı; vatandaşa hizmette teknolojinin yenilik, hız ve kalite anlamına geldiğini ifade ederek, teknolojiden gereği gibi faydalanmayan kurum ya da kuruluşların hizmette geri kalacağını vurguladı.

Bugün insan yaşamının olmazsa olmazlarından birisinin de teknolojiye dayanan araç ve gereçler olduğunun altını çizen Genel Müdür Adlı, artık yanımızda cüzdanımız olmadan sadece cep telefonuyla bütün ihtiyaçlarımızı karşıladığımız bir çağdayız. Cüzdanımın olmaması büyük sorun değil ama cep telefonumuzun yanımızda olmaması büyük sorun diye konuştu. Biz de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü hizmetlerini vatandaşlarımızın bilgisayarlarına, tabletlerine ve cep telefonlarına taşıdık” diye konuştu. 

Adlı, sözlerinin sonunda web sayfasının yenilenmesi çalışmalarında emeği geçenlere teşekkür etti.