mlogo.png

Taşınmaz Satışında Artık Askeri Sorgulama Yapılmayacak

TKGM ve Genelkurmay Başkanlığı arasında yürütülen çalışmalar tamamlandı. Buna göre bazı ilçeler hariç olmak üzere 81 ilde yabancı uyruklu gerçek kişilerin taşınmaz mülkiyeti ve sınırlı ayni hak edinim talepleri artık ilgili komutanlıklarla yazışma yapılmaksızın, diğer hususların uygun olması şartıyla, tapu müdürlüklerince doğrudan kabul edilecek.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, kurumlar arasında yürütülen çalışmalar neticesinde; askeri yasak, askeri güvenlik ve stratejik bölge çalışmalarının sonuçlandığını, buna göre 81 ilde 23 ilçe hariç, 12 Mart tarihli genelge kapsamına yabancı uyruklu gerçek kişilere taşınmaz satışında, askeri yasak ve güvenlik bölgesi sorgulaması yapılmayacağını kaydetti. 

Söz konusu gelişmeyle yabancılara konut satışının daha da kolaylaştığını ifade eden Genel Müdür Adlı, “yabancıların yabancılık çekmemesi adına atılan bu adımın önemli olduğunu düşünüyorum.  Konut satışında bir prosedür daha böylelikle ortadan kalkmış oldu. Emeği geçenlere teşekkür ederiz” diye konuştu.