TKGM ve DASK Arasında İşbirliği Protokolü

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Doğal Afet Sigortaları Kurumu arasında 'Afet Sonrası Hasarlı Alanlarda Havadan Görüntü Alımı ve Veri Üretimine İlişkin İşbirliği Protokolü' imzalandı.

Tapu ve Kadastro Genel Müdür Vekilimiz Gökhan KANAL, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde gerçekleştirilen protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, geçmişte de DASK ile işbirliği protokolleri imzalandığını, bu kapsamda Zorunlu Deprem Sigortası olmayanlara Tapu Müdürlüklerinde işleme başlanılmadığını belirterek "Allah ülkemizi, milletimizi afetlerin her türlüsünden korusun, kollasın ama diyelim bir doğal afet yaşandı, burada yapılması gereken çalışmalar, tespitler oluyor. Böyle bir anda talep edilmesi halinde biz 24 saat içerisinde afet sahasının ortofoto görüntülerini DASK'a verebileceğiz" diye konuştu.

İmzalanan anlaşmayla birlikte olası bir afet anında dijital ortamda DASK'tan taleple gelmesi durumda, bürokrasi gerektirmeyen bir işlemle 24 saat içinde afet sonrası bölgenin son halinin görüntülerinin verilebileceğini belirten Genel Müdür Vekilimiz Gökhan KANAL, bu çalışmanın sadece DASK'a değil, devletin ilgili birimlerine de hizmet edeceği için güzel bir çalışma olduğunu belirtti.

Afetten dolayı meydana gelen hasarların hızlı bir şekilde tespit edilmesinin oldukça önemli olduğunu vurgulayan DASK Yönetim Kurulu Başkanı Murat KAYACI ise, imzalanan protokolle birlikte hasarlı alanların havadan yapılacak çekimler vasıtasıyla elde edecekleri verileri DASK bünyesinde yürütülen Afet Risk Yönetim Projesi'nin önemli bir bileşenleri olan finansal analiz, finansal algılama ve tahmin bilgisi sağlayacağını aktardı.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde gerçekleştirilen protokolde imzaları, Tapu ve Kadastro Genel Müdür Vekilimiz Gökhan KANAL ve DASK Yönetim Kurulu Başkanı Murat KAYACI attı. TKGM ve DASK arasında imzalanan işbirliği protokolüyle afet sonrası meydana gelen hasarlı alanların 24 saat içerisinde hava görüntülerinin alınması, dijital ortofoto haritalarının üretilmesi ve DASK'a teslim edilmesi ile DASK'ın TKGM'den gelecek bilgi ve verileri hasar tespit çalışmalarında kullanılması amaçlanıyor.

İmzaların atılmasının ardından Genel Müdür Vekilimiz Gökhan KANAL,  DASK Yönetim Kurulu Başkanı Murat KAYACI'ya üzerinde Osmanlı tuğrası bulunan bir tablo hediye etti.

Toplantıda Genel Müdür Yardımcımız Bilal CURABAZ, Harita Dairesi Başkanımız Sedat BAKICI, Halkla İlişkiler Müdürü Ömer Faruk ÇOBAN hazır bulundu.

twitterbird_rgb.png@tkgmgovtr

face.pngfacebook