-A A +A

Yurtdışı Temsilcilikleri Hakkında

Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Zeki Adlı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne yurt dışında temsilcilik kurma yetkisi verilmesine ilişkin Anadolu Ajansına açıklama yaptı.

Genel Müdürümüz, "Fransa, Belçika ve Arap ülkelerinin de içinde bulunduğu 5 ülkede temsilcilik açacağımızı, şu anda 5 ülkenin netleştiğini, geriye kalan ülkelerle ilgili çalışmaların devam ettiğini" ifade etti.

Yurt dışında temsilcilik açılmasıyla ilgili Berlin'de temsilciliğimiz açıldığını belirten Genel Müdürümüz, Berlin'deki temsilciliğimizin yaklaşık 3 yıldır elçilik bünyesinde hizmet verdiğini söyledi.

Diğer ülkelerden de bu konuda ciddi talep gelince Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle başka ülkelerde de temsilcilik açılmasıyla ilgili bir çalışma başlatıldığını dile getiren Genel Müdürümüz, Dışişleri Bakanlığı ile hangi ülkelerde temsilcilik açılacağı konusunda mutabakat sağlandığını ifade etti.

"Fransa, Belçika ve Arap ülkelerinin de içinde bulunduğu 5 ülkede temsilcilik açacağız. Şu anda 5 ülke netleşti, geriye kalan ülkelerle ilgili çalışmalarda devam ediyor. Hem ülkeler arasındaki ilişkiyi hem de mekansal sorunların çözülmesi hedefliyoruz. Temsilcilikler elçilik bünyesinde hizmet vereceği için çalışmaları Dışişleri Bakanlığıyla müşterek yürütüyoruz." diyerek, Temsilciliklerin açılma tarihinin tahsis edilecek kadrolara bağlı olduğunu, gerekli koşullar sağlandığında yılbaşına kadar temsilciliklerin açılmasının planladığını vurguladı.