logo.png

Daire Başkanımız

sedatbakici.jpg

 

Sedat BAKICI
Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanı

 

1967 yılında Eskişehir'de doğmuş olan Sedat BAKICI, 1984 yılında Tapu ve Kadastro Meslek Lisesi, 1988 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi - Geomatik (Harita) Mühendisliği Bölümünden mezun oldu.

1989 yılında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM), Fotogrametri ve Geodezi Dairesi Başkanlığı'nda mühendis olarak göreve başlayan Sedat BAKICI, 1990-1991 yıllarında Stuttgart Üniversitesi'nde Fotogrametri konusunda ihtisas eğitimi aldı. Dönüşünden itibaren TKGM'de  fotogrametrik harita üretimi ve coğrafi bilgi sistemleri (CBS) projelerinde sistem mühendisi olarak çalıştı.

2004 yılında Fotogrametri ve Geodezi (Harita) Dairesi Başkanı olarak atanan Sedat BAKICI; idareciliği sırasında, Türkiye Ulusal Sabit GPS ağı (TUSAGA-Aktif), Harita Bilgi Bankası, Türkiye Ulusal Coğrafi Bilgi Altyapısı (TUCBS) kurulumu ve kurucu genel müdürlüğü, ulusal ortofoto üretimi & web servisleri, dijital hava kamera donanımlı Beechcraft B350i uçak alımı, eğik hava kamerası alımı ve 3 boyutlu şehir modelleri üretimi projelerini yönetti.

2017 yılında Genel Müdürlüğümüzce hazırlanan "Afganistan Bağımsız Arazi Yönetim Kurumu Kurumsal Gelişim Programı”nın yazımı ve koordinasyonunda bulunarak, "Afganistan Devlet Yüksek Madalyası” almaya layık görüldü.

Sedat BAKICI'nın mesleği ile ilgili konularda çalışma arkadaşları ile birlikte yetmişin üzerinde Türkçe ve 32 İngilizce sunum/bildirileri ve “Land Regıstry And Cadastre In Turkey” adlı kitabı bulunmaktadır.

Meslek hayatı süresince; Afyon Kocatepe ve Hacettepe Üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak ders vermiş olan Sedat BAKICI, halen Gazi Üniversitesi'nde Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Mesleki Yabancı Dil derslerini anlatmaktadır. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlık Makamının 01.03.2018 tarihli oluru ile TKGM “Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı” görevine atanan Sedat BAKICI, evli ve üç çocuk babası olup çok iyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca bilmektedir.