ELEKTRONİK KİMLİK DOĞRULAMA SİSTEMİ TANITILDI

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi (EKDS)  tanıtıldı.

Lansmanı İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU tarafından gerçekleştirilen programda, Genel Müdür Yardımcımız A.Hakan AYBER konuyla ilgili olarak yaptığı konuşmada, Çankaya, Keçiören ve Yenimahalle Tapu Müdürlüklerinde pilot çalışmaların uygulandığını ve sistemin,  sahteciliğin önlenmesinde ve tapu işlemlerindeki mülkiyet hak sahipliğinin tespitinde önemli rol oynadığını ifade etti. 

Ayrıca programda, Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanı Cevdet Ekmel HATİPOĞLU ile Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdür Yardımcısı Sezgin DEMİRCİOĞLU’nun hazır bulunduğu Yenimahalle Tapu Müdürlüğüne canlı bağlantı yapılarak satış işlemindeki tarafların elektronik kimlik doğrulaması gerçekleştirildi. 

Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi'nin, kimlik kartının yetkili kurum tarafından verildiğini, kişinin kartının sahibi olduğunu, kimlik doğrulama işleminin nerede, ne zaman, kim tarafından, niçin gerçekleştirildiğini göstereceğini dile getiren İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU, sistemin 16 noterlikte, Ziraat Bankası'nın 5 şubesinde, Çankaya, Keçiören ve Yenimahalle Tapu Müdürlüklerinde uygulandığını anlattı.

Bu proje ile yaşanan pek çok mağduriyetin, dolandırıcılık hadisesinin önüne geçilmesi, hem vatandaşlarımızın hem de kurumlarımızın korunması hedefleniyor.