BAKAN KURUM: HEDEFİMİZ YILDA 300 BİN KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

17
Ocak
2019

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hedefinin yılda 300 bin kentsel dönüşüm projesini gerçekleştirmek olduğunu söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi programa katılmak için geldiği Balıkesir’de, 31 Mart yerel seçimleriyle birlikte gönül belediyeciliğinin yapılmaya başlanması gerektiğini vurguladı. Seçim çalışmalarının kapsamlı bir şekilde yürütülmesi gerektiğini belirten Kurum, "Bu çerçevede dokunmadık gönül, çalmadık kapı bırakmayacağız. Herkesin kalbini fethedeceğiz. Bunun adı kapı kapı gezmekse, gezeceğiz. Burada sizlerin güler yüzünü gördüğümüzde Ankara'ya başka bir motivasyonla gidiyoruz. Biliyoruz buradaki insanlar bizimle aynı şeyleri düşünüyorlar, aynı dertle dertleniyorlar." diye konuştu.

POŞETLERİN BİR YÜZÜNDE ÇEVRECİ SLOGANLAR OLACAK

Bakan Kurum, Valilik’te yaptığı açıklamalarda Bakanlık gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sıfır Atık Projesini 11 bin 800 kamu kurum ve kuruluşuyla uyguladıklarını, ikinci 100 günlük eylem planı çerçevesinde bunu 13 bin kuruluşa çıkaracaklarını, 2023 yılında bu uygulamayla 100 bin kişiye doğrudan istihdam sağlamak ve yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlamayı hedeflediklerini bildiren Kurum, şöyle devam etti:

  "Bu proje kapsamında ücretli poşet uygulamasına ilişkin de geçtiğimiz günlerde bir yönetmelik yayımladık. Bu çerçevede poşetlerimizin bir yüzünde çevreci sloganlar olacak. Diğer yüzünde de yüzey alanının yüzde 20'sini geçmeyecek şekilde firmalar reklam verebilecek. Bunun dışında hiçbir reklam söz konusu olmayacak. Vatandaşlarımızın bez poşetlere, filelere erişimini kolaylaştırmak anlamında da tüm marketlerimizde bez ve file uygulamasını zorunlu hale getiriyoruz. Ücreti karşılığında ve kampanyalar kapsamında marketlerimiz vatandaşımıza hem bez hem de file uygulamasını sağlayacaklar. Ocak ayının ilk 10 gününe baktığımızda geçen senenin ilk 10 gününe göre poşet kullanımı yaklaşık yüzde 60-65 oranında azaldı. Bu sayede 3 bin 500 ton plastiği de kullanmamış oluyoruz."

 

“BALIKESİR’E YENİ MEYDANLAR YENİ BAHÇELER KAZANDIRACAĞIZ”

Balıkesir’de hayata geçirilecek projelere ilişkin de açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, 6 Eylül Gaziosmanpaşa Mahallesi'nde yaklaşık 263 hektarlık alanda 10 bin konutluk örnek bir proje gerçekleştireceklerini belirterek, projeyle örnek şehircilik anlayışının sergileneceğini dile getirdi.

İlk etapta 1000 konutu Balıkesir'e kazandıracaklarını ifade eden Kurum, şöyle konuştu:

"Diğer önemli mahallemiz Gümüşçeşme'de bir rezerv alanımız var. 46 dönümlük bir arazi. Bu araziye de yine şehrin silüetine ve mimarisine uygun bir proje gerçekleştireceğiz. Bu proje yaklaşık 400 bağımsız bölümden oluşacak. Burada ürettiğimiz rezerv konutları yine şehrin merkezindeki kentsel dönüşüm alanlarında rezerv konut olarak kullanacağız. Bu sayede şehrimize yeni meydanlar, yeni bahçeler, yeni parklar kazandırıp vatandaşımızın burada sosyal anlamda imkanlarını artırmak yönünde bu projeyi gerçekleştireceğiz. Şehir merkezindeki okul ihtiyacını gidermek için de mevcuttaki konut alanlarını boşaltmak suretiyle bu rezerv konutları da değerlendirmiş olacağız. Büyükşehir Belediyemiz başlattığı Avlulu Evler ve İnşaatçılar Çarşısı'nda yapılacak proje için Büyükşehir ve 6 Eylül belediyelerimiz ile İl Bank Genel Müdürlüğümüz protokol kapsamında burada 900 konut, 400 dükkan projesini çok kısa zamanda, vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde, yapıp vatandaşlarımıza teslim edeceğiz."

Millet bahçesinde yürüme yolları, bisiklet yolları, millet kıraathanesinin olacağını aktaran Murat Kurum, "Vatandaşımız 7 gün 24 saat vakit geçirebileceği bir alanı da kazandıracağız. Bandırma'da entegre su projesi kapsamında atık su arıtma tesisi, su ve kanalizasyon projesi gerçekleştiriyoruz. Bu projenin maliyeti 30 milyon avro yani yaklaşık 200 milyon lira bedelle 153 bin kişiye hizmet verecek. Bu projenin ihalesi şubat ayı içinde yapılacak. Erdek Tatlısu'da 87 hektarlık bir alan var, mülkiyeti Hazine'ye ait. Bu alanda hem Erdek hem de Bandırmalı vatandaşlarımızın yararlanması için yaklaşık 400 konutluk bölgeye yakışır örnek bir proje gerçekleştireceğiz." bilgisini verdi.

 

"BALIKESİR'İN TAMAMINDA ÇÖP SORUNU HALLEDİLMİŞ OLACAK"

Bakan Kurum, Edremit Körfez Bölgesi'nde atık su arıtma ve denize derin deşarjını içeren projenin bulunduğuna değinerek, "Bu proje yaklaşık 419 milyon bedelli. Bu hem Edremit Körfez Bölgesi'nin büyük bir problemi hem de bu bölgedeki tarımı, turizmi etkileyen ciddi bir problem. Tüm Balıkesir'e atık su arıtma hizmeti vererek buradaki tarımı, turizmi daha iyi hale getirmek için bir proje yürütüyoruz. Erdek atık su arıtma projesi 20 milyon tutarında. Bu da nisan ayı içinde ihalesi gerçekleştirilecek. Dursunbey'deki çöp aktarma istasyonunun ihalesini gerçekleştireceğiz. Bu sayede Balıkesir'in tamamında çöp sorunu artık halledilmiş olacak." İfadelerini kullandı.

Zağnos Camisi etrafında bir sokak sağlıklaştırma projesi yapacaklarını da belirten Kurum, söz konusu çalışmanın da önümüzdeki hafta pazartesi günü başlanacağını açıkladı.

Bakan Kurum, Dursunbey'de 160 adet sosyal konut uygulaması gerçekleştireceklerini anlatarak, "Havran'da Çanakkale kahramanlarımızdan Seyit Onbaşı'nın memleketinde, Seyit Onbaşı'nın anısını yaşatacak 80 dönüm alanda bir millet bahçesi projesini de Bakanlığımız ve TOKİ bünyesinde gerçekleştireceğiz. Seyit Onbaşı'nın memleketine bir millet bahçesini kazandırmış olacağız" ifadelerini kullandı.

 

"HER ŞEYİ ÖNCELİK SIRALAMASINA GÖRE YAPACAĞIZ"

Bakan Kurum, partisinin iktidarı boyunca hiçbir şekilde ayrımcılık yapmadığını vurgulayarak şöyle konuştu:

"Önümüzdeki seçimle biz de bu iktidar ve yeni hükümet sistemine uygun bir şekilde çalışmaya gayret gösteriyoruz. Bütün belediyeleri almak suretiyle gezeceğiz, dolaşacağız. Emin olun arkanızda bizler varız, bu şehrin, vatandaşımızın ihtiyacı olan her şeyi öncelik sıralamasına göre yapacağız. AK Parti iktidarıyla bütün vatandaşlarımıza hizmet ettik, kimseyi ayırmadık, ötekileştirmedik, dini, dili, ırkı, neymiş hiç bakmadık ve bakmayacağız da. Bu sayede de 17 yıldır iktidardayız. Bu seçimde başaracağınıza olan inancımız tamdır, elimizden gelen ne ise el birliği içerisinde vatandaşlarımıza anlatacağız."

 

”PLASTİK POŞETLER ÇEVREYE DE ŞEHİRLERE DE ZARAR VERİYOR”

Seçim çalışmalarında çevre ve gürültü kirliliğinin önüne geçeceklerini anlatan Kurum, "Tüm teşkilatımız olarak meydanlarda, ilçelerimizde vatandaşımızın erişebileceği şekilde bu bez ve filelerimizi dağıtıyoruz. Dağıtım işini hem teşkilatlarımız hem de belediyelerimiz gerçekleştirecekler. Bu noktada hanımlarımızdan da ekstra bir gayret istiyoruz. İnanın bu poşetler hem çevreye hem de şehirlerimize çok büyük zararlar veriyor." ifadelerini kullandı.

Türkiye'de eylem planlamaları çerçevesinde, 28 ilde 52 millet bahçesi projelerinin olduğunu dile getiren Kurum, şunları kaydetti:

"Bunun dışında tarihi kent merkezlerinin yenilenmesi, ecdadımızın bize bıraktığı kültürel alanların, değerlerin ön plana çıkarılmasına yönelik de tüm Türkiye çapında projeler başlattık. Bunların ilk yıl itibariyle baktığımızda 25-30 bin civarında bağımsız bölümü içeren projeler yapacağız. Hedefimiz yılda 300 bin kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirmek. Bu sayede inşallah önümüzdeki 20 yıl içerisinde Türkiye'de deprem riski taşıyan bina kalmamış olacak."

 

”İKİNCİ YÜZ GÜNLÜK EYLEM PLANINDA AYNI KARARLILIKLA ÇALIŞIYORUZ”

Bakan Kurum, Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde yapımı tamamlanan tesislerin toplu açılışı için Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törene katıldı. Burada yaptığı konuşmada, Bakanlık olarak ilk 100 günlük eylem planı çerçevesinde yüzde 98'lik başarıyla ulaştıklarını belirten Kurum, şimdi ikinci 100 günlük eylem planı çerçevesinde yine aynı azim ve kararlılıkla şehirleri ziyaret ettiklerini söyledi.

Kurum, Sındırgı'da belediyenin jeotermal tesisleri işletme talebinde bulunduğunu belirterek, "Biz de bu hizmetlerin vatandaşımıza daha iyi götürülebilmesi amacıyla belediyemize hem maddi hem de teknik destek veriyoruz. Bundan sonra Sındırgı daha iyi hale gelsin, vatandaşımız daha ekonomik şartlarda ısınsın ve tarım üretimine destek versin diye bu projeyi uygun gördük ve her türlü desteği veriyoruz." diye konuştu. İlçede yapımı tamamlanan 668 konutun sahiplerine teslim edileceğini, bu konutların yatırım maliyetinin yaklaşık 120 milyon lira olduğunu söyleyen Kurum, konutların yanı sıra belediye binası, meydan ve otopark inşaatlarının da tamamlandığını bildirdi.

Bakan Kurum, şunları kaydetti:

"Belediye binası tamamen yerel malzemeden üretilmiş ve engelsiz bir belediye binası. Vatandaşımıza daha iyi hizmet vermek, vatandaşımızın taleplerini almak ve bu talepleri hızlı bir şekilde gidermek üzere buradaki hizmet kalitesini artırıyoruz. Kullanılan malzemelere baktığınızda hepsi doğal malzemeler. Taş, ahşap ve bu yöreye özgü malzemelerden üretildi. Yine üzerinde tören yaptığımız 2 bin metrekarelik meydan ve altında 96 araç kapasiteli otoparkımız da bölgedeki otopark sorununu çözmek ve trafik problemini halletmek amacıyla yapılmıştır."

Kurum, konuşmasının ardından Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, AK Parti Balıkesir İl Başkanı Ahmet Sağlam, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yücel Sağlam ve Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş ile birlikte açılış kurdelasını kesti.