BASIN BİLDİRİSİ

26
Ekim
2018

BASIN AÇIKLAMASI

Bugün bazı haber sitelerinde yayınlanan “Devletin resmi sitesinde  Atatürk’e küfür” başlıklı haber, aşağıdaki açıklamanın yapılmasını zorunlu kılmıştır.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Uygulaması, yurtiçi ve yurtdışında yaşayan tüm vatandaşlarımızın taşınmazlarını ve yatırım yapmak istedikleri gayrimenkule ait temel bilgileri sorgulayabildikleri ve günlük 2.5 milyon sorgulamanın yapıldığı ülkemizin en çok kullanılan e-devlet uygulamalarının başında gelmektedir.

Parsel Sorgulama Uygulaması, Google tarafından sağlanan harita hizmeti üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Habere konu olan ve kimin, nasıl eklediği bilinmeyen hakaret içerikli yer iminin kaldırılması için gerekli çalışmalar ivedilikle başlatılmıştır.

Habere konu olan yer ile ilgili olarak  https://maps.google.com adresinden yapılan sorguda içeriğin sadece Google Maps ait harita servisinden kaynaklandığı görülmektedir.

Google Maps yetkilileri ile bu sorununun bir an önce giderilmesi için zaman geçirilmeden gerekli girişimler başlatılmış, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik asla kabul edilemeyecek hakaret içerikli yer imi, Google tarafından düzeltilinceye kadar bakanlığımızın çalışmalarında Google Maps haritasının kullanımı durdurulmuştur.

Ayrıca Genel Müdürlüğümüz tarafından Android ve iOS tabanlı platformlarda bulunan programlarımızın yine söz konusu hakaret içerikli ifade kaldırılıncaya kadar askıya alınması için ilgili merciler ile iletişime geçilmiştir.

Ayrıca söz konusu hakaret içerikli yer iminin kim tarafından Google Haritalar servisine işlendiği hususunda gerekli mercilere başvurulmuş, bu hakareti yapan kişinin IP bilgileri Google tarafından tarafımıza verilmesi durumunda ayrıca adli süreç başlatılacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü