Türkiye Üniversitelerarası Yağlı Güreş Şampiyonasına Katılım

01 Haz 2023

Bölge Müdürümüz Hayrullah AKDEMİR, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan TABAKOĞLU 'nun daveti üzerine Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye’de ilk üniversitelerarası “Yağlı Güreş Şampiyonasına” katılım sağlayarak, duyarlılığını göstermiş, kurumumuzun varlığını hissetirmiştir.

Trakya Üniversitesi Ayşekadın Yerleşkesinde yapılan, halk oyunu ve mehteran gösterisi ile başlayan etkinliklerde pehlivanların kortej yürüyüşü sonrası yağlı güreş müsabakalarına geçilmiş, izleyenler için milli kültür, spor ve birlik adına unutulmaz seyir güzelliklerine sahne olduğu görülmüştür.

Bölge Müdürümüz Hayrullah AKDEMİR yaptığı konuşmada, Türk Milleti gelenekleriyle bütünleşmiş bir ulustur, bu bağlamda gücünü tüm dünyaya göstermiştir. Balkan Savaşları'nda 300 bini aşkın şehitlerimizin bize emaneti olan coğrafyamızın güzel ve kadim şehri Edirne’mize hizmet noktasında hem kent kültürümüzün hem de milli kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olan yağlı güreş sporunun gelişmesi, yaygınlaşması ve başarılı sporcuların yetişmesi adına böyle bir organizasyonun Trakya Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilmesinin önemine değinerek,  Geleneksel hale gelmiş yağlı güreşlerin gelmiş geçmiş en büyük başpehlivanları olan; Gaddar Kel Aliço, Koca Yusuf, Adalı Halil, Kurtdereli Mehmet, Hergeleci İbrahim, Ahmet Taşçı gibi efsanevi pehlivanların yetişmesi için, hem spor hem de kültürel değerler açısından, başta Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan TABAKOĞLU 'na olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerini sunmuştur.