GELİŞEN TEKNOLOJİLER VE TKGM

28
Kasım
2018

Genel Müdürümüz Mehmet Zeki ADLI, Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesine konuk oldu.

Genel Müdürümüz Mehmet Zeki ADLI, Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu’nda ‘Gelişen Teknolojiler’ başlıklı panelde akademisyenler ve öğrencilerle bir araya geldi.

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesinde bulunan Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu’nda akademisyenlere ve öğrencilere hitap eden Genel Müdürümüz ADLI, Sektörde yapılacak daha bir çok iş olduğuna dikkati çekerek, “Bizler elimizden geleni yapıyoruz ve bizden sonra sizlerin de iyi işler yapacağınızı umut ediyoruz. Bunun için size güveniyor ve sizleri görünce mutlu oluyoruz. Yetişmiş gençlerimizin ülkemizi geliştireceğini bilmek bizi mutlu ediyor” diye konuştu.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü projelerinin zaman içerisinde tanıtımla yaygınlaşacağına değinen Genel Müdür ADLI, “Sizin gibi gençler sıra beklemeye tahammül etmeyecek, bizim teknolojilerimizi kullanmada daha istekli olacaklardır. Geliştirdiğimiz teknolojilerimizi sizler ve yeni kuşaklar daha çok kullanacak. Eski kuşaklar arasında da yeterli olmasa da teknolojilerimizi kullanan vatandaşlarımız var. Ancak istediğimiz düzeyde değil. Parsel sorgulama hizmetimiz 3 bin 113 E-devlet hizmeti içerisinde altıncı sırada” dedi.

Teknolojik gelişmelerdeki en önemli noktalardan birinin de güvenlik olduğunu vurgulayan ADLI, “Güvenlik işimizin temel noktalarından bir tanesi. Teknik birimlerimiz güvenlik konusunda çok ciddi çalışmalar yapıyorlar. Bugüne kadar bir sıkıntı ile karşılaşmadık çünkü gerekli önlemler alınmış durumda. Yine de güvenlik ile ilgili çalışmamız sürüyor. Çünkü bu bilgiler ciddi anlamda korunması ve güvenle paylaşılması gereken bilgiler. Bu konuda bir zafiyet gösterme lüksümüz yok. Bu konuda ciddi anlamda tedbirlerimiz var. Biz bilgilerimizin farklı platformlarda yedeklerini alıyoruz. Mevcut bilgilerimiz bir platformda kaybolsa dahi, tamamen kaybolma imkânı yok. Çünkü başka ortamlarda da muhafaza ediyoruz” diye konuştu.

“Biz Kurum olarak mümkün olduğu kadar ileri adımlar atmaya, güzel şeyler yapmaya çalışıyoruz. Amacımız insanlarımıza güzel ve kaliteli hizmet sunabilmek ve insanlarımızı mutlu etmek” diye sözlerini sürdüren ADLI, Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yurtdışına öğrenci gönderdiklerini belirterek, “Amacımız eğitimi ve personel seviyesini yükseltmek. Eğitimli personel ile daha iyi hizmet vereceğimize inanıyoruz. Ürettiğimiz ve üstünde çalıştığımız teknolojiler tek bir kişi ile idare olunacak işler değil. Bunlar arkadaşlarımızın, ekibimizin, teşkilatımızın başarısıdır. Eğer personelimiz veya öğrencilerimiz yetişmez, donanımlı olmazlarsa bunların hiçbiri olmaz. Bu yüzden sahadaki arkadaşlarımıza haklarını teslim etmek gerekir” dedi.

ADLI sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye olarak kısa zamanda çok mesafe kateden bir ülkeyiz. Bizim sektörümüzde de aynı durum geçerli. Uluslar arası toplantılarda çalışmalarımızı anlattığımız zaman Avrupa delegelerinin ağzı açık kalıyor. Bu kadar kısa sürede bu kadar işi nasıl yaptığımıza hayret ediyorlar. Özellikle son on, on iki senedir çok ciddi bir mesafe katettiğimiz göz önündedir. Kadastronun bitirilmesi dahi düşünülemiyorken artık beş yıllık planımızda bitireceğiz diyecek noktaya geldik. Kurumumuzca bir perspektif belirlemek gerektiğini düşünüp kendimize hedefler koymaya karar verdik. 15 sene sonra Kurumumuz teknolojiyi çok iyi kullanan, mülkiyet sorunlarını bitirmiş, insanların mülkiyet ile ilgili bilgilere anında ulaşabileceği, Kamu kurumları arasında bilgileri entegre olarak paylaşabilen bir kurum olacaktır”

Sözlerine Genel Müdürlüğümüzün projelerini anlatarak sürdüren ADLI, “Kurumumuz gibi uygulayıcı birimlerle, akademik birimlerin ciddi anlamda işbirliği yapması gerekiyor. Bu birliktelik ülkemizin geleceği ve kalkınması açısından önem taşımaktadır. Akademik anlamda Hacettepe Üniversitesi ile attığımız bu adımı bütün irademizle ortaya koyacağız” diye konuştu.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün Teknolojiyi en iyi kullanan kurumlardan birisi olduğunu ifade eden Genel Müdürümüz ADLI, “TAKBİS, MEGSİS, TUSAGAAKTİF, WEBTAPU, 3 Boyutlu Kadastro gibi projeleri ve uygulama alanlarını genişleteceğiz. Mevcut sistemde çizgisel ve iki boyutlu olarak görünen haritalar artık yeterli değil. 3 Boyutlu Kadastro Projesi ile verileri üç boyutlu, akıllı verilere dönüştürerek vatandaşımızın hizmetine sunmak istiyoruz” dedi.

Yapılan Projeler kapsamında, taşınmaz piyasasının aktif olduğu kent merkezlerinde,  binaların eğik resim kamerası ile havadan görüntülerinin alınacağını kaydeden ADLI, “Böylece oluşturulacak modellerle binaların dört cephesi de görüntülenebilecek. Tapu verilerinin kesin veri olarak TAKBİS ortamına aktarılması, arşiv belgelerinin ayıklanması ve sayısallaştırılarak sisteme aktarılması, E-Devlet faaliyetleri kapsamında Web Tapu’nun yoğunlaştırılması, E-Haciz, E-İpotek, Parsel Sorgu ve birçok uygulamanın sistem üzerinden hizmete sunulması tamamlanarak uygulamaya konulacak” diye konuştu. 

İlk tesis kadastrosu çalışmalarının da bitirildiğini kaydeden Genel Müdür ADLI, “Geçmiş yıllarda kadastrosu yapılan ve sağlıklı ölçülemeyen alanları, yenileme çalışmaları ile günümüz ihtiyaçlarına cevap verecek niteliğe dönüştürüyoruz. Bu çalışmaları 2020 yılı sonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz. Bu hedeflerimizi gerçekleştirdiğimiz takdirde Türkiye, tek tapu müdürlüğüymüş gibi hizmet verecek duruma gelecektir” dedi.

Programın ardından Öğrenci Konseyi tarafından Genel Müdürümüz ADLI’ya teşekkür plaketi verildi.

Programa Genel Müdürümüz Mehmet Zeki ADLI ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Candan GÖKÇEOĞLU'nun yanısıra Genel Müdür Yardımcılarımız Adil Hakan AYBER, Ömer Sinan BAYÇELEBİ, İç Denetim Birimi Başkanı Halil İbrahim KARAKAYA, Strateji Geliştirme Daire Başkanı Mehmet POSTACI, Tapu Dairesi Başkanı Hasan ÇELİK, Kadastro Dairesi Başkanı Sinan FİDAN, Harita Dairesi Başkanı Nevzat İhsan SARI, Personel Daire Başkanı İbrahim ÖZTÜRK, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Yücel SERDAR, Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanı Sedat BAKICI, Ankara Tapu ve Kadastro I.Bölge Müdürü Faruk DÖNMEZ, Arşiv Dairesi Başkan Vekili İsmail IŞIK ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.