İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

29
Mayıs
2018

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü arasında Tapu Tahrir Defterlerinin devrine ilişkin işbirliği protokolü imzalandı.

Genel Müdürümüz Mehmet Zeki ADLI ile Devlet Arşivleri Genel Müdürü Prof. Dr. Uğur ÜNAL tarafından imzalanan protokol ile Tapu Tahrir Defteri fonunda yer alan 2831 adet belge ve defter asıllarının devrine yönelik kurumlardaki fon bütünlüğünün sağlanması hedefleniyor.

Tapu Tahrir Defterleri, Osmanlı Devletince tahrir sisteminin uygulandığı Suriye, Irak, Libya, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Arnavutluk, Makedonya, Bosna-Hersek, Filistin ve Kosova’nın da aralarında yer aldığı 26 devletin sosyal, kültürel,  ekonomik, askeri ve siyasi tarihinin aydınlatılması bakımından da büyük önem taşıyor.

Diğer taraftan 20-24 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen 2. Uluslararası Arşiv Kongresinde, Arşivimizde yer alan Tapu Tahrir Defteri fonundaki defter ve belgeler ile Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nde bulunan aynı fondaki defter ve belgelerin dijital kopyalarının takas edilmesiyle dijital fon bütünlüğü sağlandı.

Protokol imza töreninde konuşan Genel Müdürümüz Mehmet Zeki ADLI, “İstanbul’un fethinin 565. yıldönümüne rastlayan bu anlamlı günde, Genel Müdürlüğümüz ile Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolün kurumlarımıza, ülkemize ve akademik camiaya hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Devlet Arşivleri Genel Müdürü Prof. Dr. Uğur ÜNAL ise “Bu tarihi günde, tarihi bir misyonu layıkıyla yerine getiren Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne, Genel Müdürümüz Mehmet Zeki ADLI şahsında teşekkür ederim” dedi.

İmza törenine Genel Müdürümüz Mehmet Zeki ADLI ve Devlet Arşivleri Genel Müdürü Prof. Dr. Uğur ÜNAL’ın yanı sıra, Arşiv Dairesi Başkanı Dr. Bekir Tarık YİĞİT,  Strateji Geliştirme Daire Başkanı Mehmet POSTACI, Arşiv Dairesi Başkanlığından Şube Müdürlerimiz Adnan TORUN, Hayrettin GÜLTEKİN ile Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünden Şube Müdürü Yusuf YAY katıldı.