KOSOVA HEYETİ ZİYARETİ

24
Ocak
2019

Kosova Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Heyeti Genel Müdürümüz Mehmet Zeki ADLI’yı ziyaret etti.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Kosova Çevre ve Şehircilik Bakanlığı heyeti, Kosova Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Leotim SANITI başkanlığında Genel Müdürlüğümüzü ziyaret ederek, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Diğer taraftan heyet, program çerçevesinde Genel Müdürümüz Mehmet Zeki ADLI ile bir araya geldi.

Ziyarette konuşan Genel Müdürümüz, Genel Müdürlüğümüzün çalışmaları ve yapısı ile ilgili bilgiler vererek, Türkiye’de kadastro çalışmalarında sona gelindiğini belirtti. Bütün tapu işlemlerinin elektronik ortamda yapıldığına dikkati çeken Genel Müdür ADLI, bir taraftan geçmiş yıllarda yapılan kadastro çalışmalarının iyileştirildiğini, bir taraftan da üç boyutlu kadastro uygulamasına geçişin yapıldığını kaydetti.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün, yılda yaklaşık dokuz milyon işlem yapan ve ülkemizin mülkiyet sorunlarını çözen bir kurum olduğunu dile getiren Genel Müdürümüz, “Önümüzdeki 3 yılda hem tapu hem de kadastro anlamında manuel hiçbir işlem bırakmayacağız” ifadelerini kullandı. Kosova ile geçmişte de çalışmaların yapıldığını belirten ADLI, Kosova’nın Osmanlı döneminden kalan kayıtlarının Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından mikrofilm haline dönüştürülerek Kosova Devleti’ne teslim edildiğini hatırlattı.

Kosoya’yı kardeş ülke olarak kabul ettiklerini dile getiren ADLI, “Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak her zaman kardeş ülke Kosova’nın yanındayız” diye konuştu.

Kosova Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Leotrim SANITI ise, desteklerinden dolayı Genel Müdürümüz ADLI’ya teşekkür ederek, verilen tüm desteklerin en iyi şekilde değerlendirildiğini söyledi. Türkiye’nin gelişmiş bir ülke olduğunun altını çizen SANITI, “Türkiye’yi hem kadastro anlamında hem de diğer bir çok alanda örnek aldık” dedi.

Türkiye’nin Kosova’ya olan desteğinin Kosova’yı geliştireceğini vurgulayan SANITI, “Türkiye Kosova için hem kadastro hem de tapu anlamında model bir ülkedir. Misafirperverliğiniz ve verdiğiniz desteklerden dolayı çok teşekkür ederim” diye konuştu.

Toplantıya Genel Müdürümüz Mehmet Zeki ADLI, Kosova Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Leotrim SANITI, Genel Müdür Yardımcılarımız Adil Hakan AYBER ve Sinan FİDAN, Kosova Kadastro Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Rastot MURATI, Şube Müdürü Karab AHMETÜ, Proje Müdürü Avni RRISSTEMI, Kontrol Mühendisleri Amir RECICA ve Esat XANI ile şube müdürlerimiz ve uzmanlarımız katıldı.

Heyet, program çerçevesinde Bilgi Teknolojileri, Arşiv ve Harita Dairesi Başkanlıklarımızı da ziyaret ederek, yapılan çalışmaları ve üretilen projeleri yerinde inceledi.