Sıfır Atık Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Sıfır Atık Projesi kapsamında, Genel Müdürlüğümüz Konferans Salonunda Sıfır Atık Değerlendirme Toplantısı Yapıldı. 

Toplantının açılışında konuşan Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Nihat ERDOĞAN, sıfır atık projesinin 2017 yılında Cumhurbaşkanlığı himayesinde başladığını dile getirerek “2018 yılından itibaren Genel Müdürlüğümüz başta olmak üzere tüm taşra birimlerimizde sıfır atık farkındalığı oluşturmak için çalışmalarımız devam ediyor. Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı olarak bu konuyu çok önemsiyoruz. Tüm dünyada kuraklık yaşanıyor, gıdaya erişimde ciddi sıkıntılar yaşanıyor. İsrafın önüne geçebilmek için geri dönüşüm çok önemli. İdare olarak sıfır atık yönetmeliği kapsamında, gerekli idari düzenlemeleri yaptık. Atık ayrıştırma kumbaralarımızı her yere koyduk. Biz çalışanların bu konuya dikkat edip, örnek olmamız gerekiyor. Katılımlarınız için hepinize teşekkür ediyorum.” diyerek konuşmasını noktaladı.  

ERDOĞAN’ın konuşmasının ardından Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Çevre Mühendisi Ali GÜNER, Sıfır Atık konusunda sunum yaptı. 

 GÜNER sunumunda, sıfır atık konusunda çeşitli kamu kuruluşlarında çalışma yaptıklarını ifade ederek 2019 yılında Sıfır Atık yönetmeliğinin çıktığını ve bu konuda ciddi mesafe alındığının altını çizdi. 

Ali GÜNER, çevre bilinci oluşturulmasında farkındalığın insan vicdanında başladığını dile getirerek, “Çocuklarımıza temiz bir dünya, iyi bir gelecek bırakmak istiyorsak onlara örnek olmamız gerekiyor. Bunun için de atıklarımızı ayrıştırarak atık kumbaralarımıza atmamız gerekiyor. Bu konuda hem özel sektörde hem kamuda, ciddi mesafeler kat ettik. Ama daha yolun başındayız. Avrupa’da geri dönüşüm oranı %70-80lerde iken biz, %15lere daha yeni çıkabildik. Ama üç yılda yüzde 6’dan yüzde 15ler seviyesine geldik. Bu da bizi ümitlendiriyor.” diye konuştu.

Etkileşimli bir sunumun olduğu toplantıda GÜNER, sunumun sonunda katılımcıların sorularını cevapladı. 

Toplantıya, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Nihat ERDOĞAN, Şube Müdürleri ve Genel Müdürlüğümüzde çalışan personelimiz katıldı.