Rusya ile Mutabakat Zaptı İmzalandı

29 Kas 2023

Türk-Rus Ticari ve Ekonomik İşbirliğine Dair Hükümetler arası Karma Komisyonu 17. Dönem toplantısı protokolünün “Tapu, Kadastro, Gayrimenkul Birimleri ve Konumsal Veri Altyapısı Alanlarında İşbirliği”ni içeren maddesi kapsamında 2021 yılından itibaren Kurumumuz ile Rusya Federasyonu Devlet Tapu, Kadastro ve Harita Dairesi (ROSREESTR) arasında sürdürülmekte olan işbirliğine istinaden Mutabakat Zaptı imzalandı.

Mutabakat Zaptı, 25 Kasım 2023 tarihinde Ticaret Bakanımız Prof. Dr. Ömer Bolat ile Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak'ın eşbaşkanlığında gerçekleştirilen Türk-Rus Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 18. Dönem Toplantısı Protokolü imza töreninde Genel Müdürümüz Mehmet Zeki ADLI ve Rusya Federasyonu Devlet Tapu, Kadastro ve Harita Dairesi Başkanı Oleg SKUFINSKII tarafından imzalandı.

İmza törenine Yabancı İşler Dairesi Başkanı Sadettin TUNAS, Tapu ve Kadastro Uzmanları Fidan ELÇİ ve Filiz TEKER CENGİZ katıldı.

Mutabakat Zaptı kapsamında Kurumumuz ile ROSREESTR arasında başlatılmış olan iş birliği; 5 yıllık süre ile dijitalleştirme konuları da dahil olmak üzere, taşınmaz mülkiyet haklarının tescili, kadastro tescili, jeodezi, haritacılık, mekânsal veri altyapısı alanlarında gerçekleştirilecektir.