YENİ TAPU SENETLERİ TANITIM PROGRAMI / II

29
Kasım
2018

Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat KURUM, Genel Müdürlüğümüzce düzenlenen ‘Yeni Tapu Senetleri Tanıtım Programı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakanımız Murat KURUM, tapuların gerçek değeri üzerinden işlem yapılmasına ilişkin yaptığı açıklamada, konunun ilk 100 günlük eylem planı içinde yer aldığını hatırlatarak, "Buna ilişkin düzenlemeyi içeren yönetmelik taslağını Cumhurbaşkanlığımıza gönderdik, orada incelemeler yapılıyor. Bitmesine müteakip bir pilot uygulamayla geçeceğimiz iki şehrimizde, ilçelerimizde pilot uygulamalarını gerçekleştireceğimiz, taşınmazların gerçek değeri üzerinden satışına ilişkin uygulamayı inşallah önümüzdeki yıl itibarıyla başlatıyor olacağız" diye konuştu.

Uygulamanın içeriğine ilişkin, "Taşınmaz malikleri, tapu devirlerini yaparlarken, bulundukları, sahip oldukları, alana veya gayrimenkule ilişkin bir değerleme çıkaracaklar, bunu bağımsız değerleme kuruluşları yapacak. Bu bağımsız değerleme kuruluşlarının verdiği değerlemeler komisyonumuzca da değerlendirilecek. Doğru bulunmasına müteakip, bu değerleme üzerinden de tapu devirleri gerçekleşmiş olacak" bilgisini veren Bakanımız, vatandaşa cüzi de olsa bir ücret belirleneceğini ifade ederek, "Buna ilişkin hem Sermaye Piyasası Kurulumuzca hem kuruluşlarınca değerlendirmeler yapıyoruz. En az maliyetle, en doğru bilgiyi alabileceğimiz bir sistem kuracağız. Zaten zaman içerisinde tüm Türkiye'mizin değerleme haritaları çıkmış olacak. Mevcut binada değerleme varsa o değerlemeler de dikkate alınacak" dedi.