YABANCI İŞLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

YABANCI İŞLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI için aşağıdaki sekmelere bakınız.

Evet. Halihazırda Berlin Başkonsolosluğu’nda bulunan Tapu ve Kadastro Temsilciliğine başvurarak Türkiye’ye gelmeden tapu işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Mevcut durumda yalnızca Berlin Başkonsolosluğu’nda Tapu ve Kadastro Temsilciliği bulunmakta olup, çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte on ülkede on iki temsilcilik açılarak tapu hizmetleri verilecektir.

Yabancı gerçek kişilerin taşınmaz edinim işlemlerine ilişkin soru ve cevaplara, Yabancı İşler Dairesi Başkanlığı https://www.tkgm.gov.tr/yabancii-db-sikca-sorulan-sorular bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Yabancı gerçek kişilerin taşınmaz edinimleri, vatandaşlık edinmek için şartlar ve diğer ilgili sorulara, Yabancı İşler Dairesi Başkanlığı https://www.tkgm.gov.tr/yabancii-db-sikca-sorulan-sorular bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Anayasa, uluslararası sözleşmeler ve ulusal mevzuatta yer alan özel hayatın gizliliğine ve kişisel verilerin korunmasına ilişkin hükümler göz önüne alınarak hazırlanan raporlaştırılmış veriler, Yabancı İşler Dairesi Başkanlığınca ilgisini ispat eden kişilere söz konusu genelge çerçevesinde verilebilir. Başvuru sahibinin gerçek kişi, tüzel kişi durumlarına göre veri talebinin nasıl olacağına ilişkin bilgilere https://www.tkgm.gov.tr/yabancii-db/veri-talepleri-giris linkinden ulaşabilirsiniz.

Web Tapu Sistemi Yabancı portalına giriş yapmak için https://webtapu.tkgm.gov.tr/ adresi kullanılır. Açılan sayfada “FOR FOREIGNER” alanına tıklanarak Yabancı Portalı giriş sayfası açılır.  İstenilen bilgilerin ne şekilde girileceği işlemlere ne şekilde yön verileceğine ilişkin bilgilere Web Tapu sistemi kullanım kılavuzları ve uygulama videolarının bulunduğu Web Tapu portalı ana sayfada bulunan "DUYURULAR" bölümünden “YABANCI PORTALI kullanım kılavuzu için tıklayınız” bağlantısı ile erişim sağlanabilir.